Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Thief-výlet ve stínech

Pátek 28.2.2014 10:13 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Thief-výlet ve stínech
Před šesti lety se o něm objevili první informace. Zprvu se schovával ve stínu. Ale pak začal pomalu vycházet na světlo. Občas jsme spatřili jeho tvář či viděli jeho dílo. Nepřestával nás uchvacovat a konečně stojí zde.Ten který nám ukázal že FPS nemusí být prostě jen bezhlavá střílečka.Ano otec stealth akce je zpět. Proplíží se bez povšimnutí anebo se zaryje svým hákem do vaší paměti?
Před šesti lety se o něm objevili první informace. Zprvu se schovával ve stínu. Ale pak začal pomalu vycházet na světlo. Občas jsme spatřili jeho tvář či viděli jeho dílo. Nepřestával nás uchvacovat a konečně stojí zde.Ten který nám ukázal že FPS nemusí být prostě jen bezhlavá střílečka.Ano otec stealth akce je zpět. Proplíží se bez povšimnutí anebo se zaryje svým hákem do vaší paměti?

Město a jeho příběhy

Metropole pomalu umírá zrádná nemoc a těžká noha tyrana jí pomalu bere dech. Ve vzduchu je cítit změna. Opuštěné blázince, nevěstince, překupníci v zapadlých uličkách i kostely a zatuchlé krypty, které zavál čas, to vše tvoří tvář velkoměsta. Stačí se zaposlouchat do zvuku noci a dolehnou k vám zajímavé příběhy. Občas se z rozhovorů obyvatel rozmlouvajíc mezi sebou dozvíte víc o městu či o nich samotných. Jejich individuální příběhy matně vyplouvají na povrch. Město se pomalu mění. Sud se střelným prachem jen čeká na jiskru. Tou jiskrou se stáváte vy. Čím dál v kapitolách jste, tím zajímavějšími změnami si procházíte. Hlavní linie této hry však trochu pokulhává, neříkám, že není zajímavý. Ale vyprávění nevyužívá vše a jednotlivé části často nevytváří úplnou mozaiku.

Krátký moment
Krátký moment

Vedlejší zakázky

Město nabízí celou řádku vedlejších úkolů. Tyto questy jsou zaměřeny na vylamovaní zámků luštění hádanek a kradení vzácných artefaktů jejich majitelům. Jako oddechová činnost slouží výborně. Každý si občas potřebuje vydělat nějaký ten zlaťák.


pár cvaknutí a jsem uvnitř
pár cvaknutí a jsem uvnitř

Světlo a jiné neřesti

Mezi největší problémy na vaší cestě patří zvířata, která vás zkrátka nemají rada, během chvíle jsou schopna přivolat pozornost straží. Menší problém muže vytvořit i nepořádek na podlaze. Při nášlapu začne vydávat nepříjemné zvuky a lákat nepřátele. Krásným aspektem jsou pasti čekající na jeden špatný krok, aby mohli začít rozsévat smrt. Hráč si s nimi občas užije skutečně zajímavé chvíle. Stráže zde tvoří zajímavou skupinu postav pracují na více stupňového pozornostním režimu. Při dosažení prvního stupně stráže zpozorní, ale nehledají výrazně. Při dosažení třetího už hledají důkladněji a při posledním úrovni vás již honí. Vyskytuje se u nich ale jeden malý nedostatek, hlídkují prakticky na stejných trasách a nehledají alternativní možnosti. Popřípadě stojí jen na místě, takže bez větších problémů můžete být vedle něj a dotyčný hlídač vás bude vesele ignorovat. Nejzajímavější jsou zde boss fighty. Většina her vás nutí protivníka zabít nebo se sním vypořádat jiným drastickým způsobem. Thief přináší novinku, můžete bosse prostě obejít, sice to vyžaduje trošku více stealthu a i štěstí, ale opouštíme tím staré klišé nuceného souboje, který většinou končil smrtí nepřítele.

Na každého dojde
Na každého dojde

Kudy po okapu nebo raději dveřmi?

Jestli vám už nějakou dobu scházela pořádná stealth akce Thief to hravě napraví. Atmosféra jednotlivých úrovní je dokonalá tak temná a procítěná. Při každém nádechu se vám do krve dostává víc a víc. Prostupuje vámi touha vzít si vše neviděn. Projít všude neslyšen. Po pár minutách hraní již nejdete jen jednou cestou, hledáte alternativy, a že jich zde nenajdete málo. Temné uličky či šachty vás mohou dovést k vašemu cíli snadněji než byste občas čekali. Stanete se duchem a s tím přichází i momenty plné napětí, kdy stražím procházíte takřka za zády, naplňují hru určitou dávkou adrenalinu. Naopak v některých lokacích na sobě ucítíte neklid, strach a beznaděj, které na vás budou útočit snad ze všech stran.

Nestojí zrovna idealně
Nestojí zrovna idealně

Občas nechápe

Ve hře nastávají momenty, kdy vaše postava neví, co se po ní přesně chce. Chcete se kouknout za roh v moment, kdy to hrdinovy prostě nesedí, vykoukne celý a přiláká pozornost nepřítele, na něhož jste chtěli jen nakouknout. Svízelný to moment. Občas seskočí a zabije se, protože si vybere jinou lávku, než kterou jste mu určili. Nejhorší je když par takových chybek postava udělá třeba při souboje s bossem to se pak krev žene do žil a hru je lepší asi vypnout. Pár patchů a bude snad jako rybička. Šplhaní zde dostává zajímavou podobu. Díváte se na sebe z pohledu třetí osoby, přičemž se pohybujete po jasných bodech. Neznalec by se v tu chvíli zeptal, není to Assassin’s Creed? Jistě že není, ale tyto herní sekvence hru značně připomínají.

third person šplhaní.
third person šplhaní.

Garret a jeho hračky

Nová hra sebou přináší vždy nové vylepšení, aby uspokojila touhu hráčů neustále dostávat víc. Jak to tak bývá, náš milý zloděj už se nespokojil jen s párem rukou. Dostalo se mu plné animace těla a díky tomu již vidíte svou postavu v celé své kráse. U postavy jde znát dokonalá synchronizace. Pohyby jsou proto tak krásně celistvé. Ale dost již bylo o Garretovy, pojďme se podívat na jeho výbavu. Tichošlápek si sebou přinesl jak možnost vylepšovat své schopnosti tak i nakup nástrojů, které vám vaše skutky ulehčí. Rozvinula se také jeho pohyblivost, takže se náš hrdina muže dočasně zrychlovat. Po zmáčknutí mezerníku se přenesete na místo v nevelké vzdálenosti před vámi. Tento aspekt ukazuje skutečný pohyb, takže neubírá na reálnosti. Při úskocích před zraky nepřítele nebo nepozorovaném průchodu se to jistě hodí. Samozřejmě sebou má i svou starou výstroj tvořenou lukem a obuškem ale i ta může projít vlnou vylepšení.

Copak je asi uvnitř?
Copak je asi uvnitř?

Není se čeho bát

Většinou nejsou předělávky her přináší spíš zklamaní pro oldschool hráče. U thiefa se nemusíte bát hratelnost zůstala stejně výborná a přináší znovu stealth nářez. U autorů je dostatečně znatelná zkušenost z jejich předchozích projektů. Desingově je Thief skutečný úžasně vypadající nextgen hrou. Vtáhne vás do děje a pustí až po pár hodinách hraní. Díky alternativním cestám, které se zde vyskytují si hru můžete vychutnat víckrát vždy s menší změnou. Jediné zápory byly občas přihlouplá AI a příběh slátaný z více her.Kvůli tomu hra chvílemi ztrácela svou jedinečnost. Jako celek je však hra Thief, výbornou stealth akcí. Můžeme se jen těšit na další možná pokračovaní.

Thief na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Thief
» Více o hře
Líbí se mi
  • Návrat slavného zloděje
  • Garret
  • Dokonalá grafická stránka
  • Atmosféra která vtáhne do hry
  • Stará dobrá výbava
  • Vylepšení HP
Vadí mi
  • Slátaný příběh
  • Hloupé stráže
  • Občas přihlouplá hlavní postava
Verdikt: Eidos Montreal nám přináší výborné přepracovaní staré klasiky. Hra se posunula o pár kroků dál, ale dokonalý stealth zážitek zůstal neposkvrněn. Tento skvost by jistě neměl uniknout jak nadšencům celé série tak ani nováčků u každého si najde způsob jak ho zaujmout. Můžeme se jen těšit na případná pokračovaní.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Thief na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Thief Screenshot ze hry Thief Screenshot ze hry Thief Screenshot ze hry Thief Screenshot ze hry Thief Screenshot ze hry Thief Screenshot ze hry Thief Screenshot ze hry Thief
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Thief-výlet ve stínech
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
ThainDegu člen redakce    Ano tato možnost zde je. V určitých částech ale opakujete mise, které jste splnily v průběhu příběhu.ThainDeguthaindegu27578    5.3.2014 23:11 ThainDegu

Ano tato možnost zde je. V určitých částech ale opakujete mise, které jste splnily v průběhu příběhu.

CZconnor    Pěkně napsané ! :-) . Mužu se jen prosím zeptat, jestli jde po ukončení všech misí se volně pohybovat po městě ? Díky.CZconnorczconnor20481    5.3.2014 21:06 CZconnor

Pěkně napsané ! :-) . Mužu se jen prosím zeptat, jestli jde po ukončení všech misí se volně pohybovat po městě ? Díky.

ThainDegu člen redakce    Jsem rad že se ti článek líbil. Nwm žádný problém jsem neměl :) Jinak jak říkáš hry občas dostávají přehnaná hodnocení nwm čím to je :DThainDeguthaindegu27578    1.3.2014 18:33 ThainDegu

Jsem rad že se ti článek líbil. Nwm žádný problém jsem neměl :) Jinak jak říkáš hry občas dostávají přehnaná hodnocení nwm čím to je :D

Deyw   2x   Tak si me hodne prekvapil recenzi...zrovna vcera jsem dokoncil deadly shadows a dneska se me dostahl ze steamu novej thief, celkem peknej macek, vsude to drbou, ale ja si rikam jak muze bejt mozny ze blbej rambo dostava 3/10 a thiefovi daj 6/10 a nebo CODku, uz nekolik let 8, 9/10...takze konecne recenze na urovni...super navnadil si me o to vic, taky ti nejdou nacist achievmenty na steamu, nemam u nich nic napsano jen obrazek, dik :)Deywdeyw8780    28.2.2014 16:41 Deyw

Tak si me hodne prekvapil recenzi...zrovna vcera jsem dokoncil deadly shadows a dneska se me dostahl ze steamu novej thief, celkem peknej macek, vsude to drbou, ale ja si rikam jak muze bejt mozny ze blbej rambo dostava 3/10 a thiefovi daj 6/10 a nebo CODku, uz nekolik let 8, 9/10...takze konecne recenze na urovni...super navnadil si me o to vic, taky ti nejdou nacist achievmenty na steamu, nemam u nich nic napsano jen obrazek, dik :)