Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Age of Wonders III - Pod drobnohledem

Pátek 4.4.2014 14:23 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Age of Wonders III - Pod drobnohledem

K výborné strategii si prostě člověk sedne a vůbec si neuvědomuje, jak čas rychle uteče. Je na tom stejně i Age of Wonders III?

Pořádně si pohrát s hrdinou

Na začátku většiny her si jednoduše vyberete či utvoříte hrdinu. Tady tomu není jinak. Tvůrci nabízejí stejný počet ras i povolaní. Jako celek tvoří dvanáct různých možností. Některé rasy jsou odolné vůči ohni, víc vydrží nebo mají větší útočnou sílu.  Titul si dokázal s vybalancováním všech národů dokonale poradit. Chvílemi je to, jako když provazochodec přechází Grand Canyon sice je to na ostří nože, ale nakonec hra udrží balanc a servíruje výbornou vyrovnanost všech stran. Po tomto zajímavém přechodu je nutné si určit schopnosti, které vaše postava bude mít na začátku hry. Mezi ně patří například různé typy magických škol, budovaní spolu s možností vidět neviditelné jednotky. Na závěr přichází kreativní část. Vytváření jedinečnosti vašeho charakteru. Na konci může vzniknout třeba toto.

Gustík
Gustík

Přílišná zdrženlivost se trestá

Tahové souboje jsou v této hře výborné a hlavně různé lokace jsou celkem kreativní. Je tu jen jeden malý háček. Pokud nemáte absolutní přesilu nebo nejste dobrý taktik, není dobré dávat automatické rozhodnutí. Důvodem je to, že buď zbytečně přijdete o jednoty anebo prohrajete bitvu, kterou byste mohli jednoduše vyhrát. Námořní bitvy jsou vedeny jak na vlastních lodích tak i na přepravních které jsou sice slabší než obyčejné fregaty ale pro přepravu jednotek musí stačit. Většinu bitev začíná ten na něhož je veden útok. Tím pádem se částečně vytrácí výhoda možnosti útočit jako první. Vyčkávat s útokem na správnou příležitost není zrovna dobrý nápad. Proč? Jako útočník mate asi tři tahy na útok, když do této doby nevytvoříte u nepřítele zranění tak automaticky prohráváte.

Možná budete překvapeni, ale dostřel vašich střeleckých jednotek není zrovna úžasný a jako takový hořký bonbonek zde vystupuje i vysoká redukce způsobeného zranění při střelbě na větší vzdálenost. Jako druhá nevýhoda pro střelecké jednotky zde stojí odolnosti či štíty, které vaše čísla útočná čísla srazí ještě víc k nule. I přes tyto dvě nevýhody, jsou střelecké jednotky výborné, jen s nimi musíte jít trošku blíž ke svým nepřátelům.

Tank a jeho AoE dmg
Tank a jeho AoE dmg

Koupím si vás všechny

Na počátku potkáváte na mapě neutrální města. Musíme je všechny dobýt? Naštěstí ne. Investice a diplomacie vám pomohou tyto města koupit. Získáte tím nové území bez ztráty vycvičených jednotek. V pozdější fázi hry se mezi frakcemi, které vzešli z těchto malých měst, vytvářejí pevné aliance. Díky kterým můžete na území svého spojence bez jakéhokoliv postihu.

Většina skutků, které v průběhu hraní uděláte, mají buď dobrou, nebo zlou podstatu. Čím víc zla ve vás ostatní vidí, tím méně vám budou důvěřovat. Naopak, když se rozhodnete páchat jen dobré skutky, jste po zásluze odměněn. Většina národů touží po vašem spojenectví a bez vážnějších důvodů na vás neútočí.

Kostky jsou vrženy
Kostky jsou vrženy

Města jen na oko

Je krásné vidět, jak vaše državy rostou do krásy, na škodu je jedině to že nemáte větší možnosti v jejich rozšíření. Postavíte patnáct budov a máte hotovo. Poté můžete produkci zaměřit na jeden z potřebných zdrojů nebo stavění armád. Jednotky jako takové jsou si v mnoha vlastnostech podobné, dalo by se říct, že možná i stejné. Větším rozdílem je jejich grafické zpracovaní, které není vůbec špatné. Většinou má každá z nich okolo tří až pěti vlastností některé jsou jedinečné jiné zase tuctové.

Celkem mi tato část připomíná Civilization V. Podobností je zde příliš mnoho abych je mohl přehlédnout. Jako poslední malý detail města samotná nemají žádnou posádku, takže když je náhodou opustíte či si neuvědomíte chybu, může vám je vzít i ta nejslabší jednotka ze hry.

Hlavní město
Hlavní město

Technologie a Magie

Dvě naprosto rozdílné sféry se v této hře střetávají. Na jedné straně stará dobrá magie a na druhé vynálezy novinky a vylepšení v podobě technologického pokroku. Pří výběru povolání dostáváte možnost rozvíjet váš strom schopností. Jsou v něm umístěny nové jednotky kouzla anebo dokonce i updaty které, otřesou celou vaší říší. Co se vám libí víc, těžce obrněný tank stojící na straně technologie nebo strážce lesů, který se spíš přiklání na stranu kouzel?

Technologické schopnosti
Technologické schopnosti

Pořádně ošoupat podrážky

Jediné co je zatím na škodu je malá informovanost či přímá nápověda ohledně aspektů hry. Pro začátečníky je zde Tome of Wonders, která je uvede do všech herních principů, jenže když jí nenajdete na začátku, musíte se k všem tajemstvím hry dostat sami.

Například po pár kolech zjistíte, že vaše armáda chodí po cestě rychleji než v zarostlém terénu. Čím víc jednotek tím větší náklady. Což je samozřejmě logické ale přeci jen každá hra má něco jiného. Ale kdo už má pár tahových her za sebou dokáže pár nedostatků přehlédnout.

Tome of Wonders
Tome of Wonders
Age of Wonders 3 na PC Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Age of Wonders 3
» Více o hře
Líbí se mi
  • Různorodá bojiště
  • Zajímavá grafická stránka hry
  • Příběh kampaně
  • Rasy
  • Povolání
  • městské státy
  • Příjemná diplomacie
Vadí mi
  • Omezenost měst
  • Mírná nevyváženost jednotek
Verdikt: Když sem před lety hrál starší díly AoW byl jsem nadšen. A co teď? Zapnu hru a asi po hodině už naprosto ztrácím pojem o čase naprosto pohlcen výborným strategickým pojetím tohoto světa. Fanouškům dobrých tahových strategii či jen série samotné se hra nedá jednoduše nedoporučit.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Age of Wonders 3 na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Age of Wonders 3 Screenshot ze hry Age of Wonders 3 Screenshot ze hry Age of Wonders 3 Screenshot ze hry Age of Wonders 3 Screenshot ze hry Age of Wonders 3 Screenshot ze hry Age of Wonders 3 Screenshot ze hry Age of Wonders 3 Screenshot ze hry Age of Wonders 3
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Age of Wonders III - Pod drobnohledem
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala: