Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Retro - Gothic

Úterý 6.5.2014 11:24 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Retro - Gothic

Je to již dlouhá doba co jsem si tuto hru pustil poprvé, byly to časy, kdy jsem byl ještě v útlém věku a tento titul nebyl pro mě moc vhodný ale i přesto sem mu nemohl odolat a hrál jsem ho, kdy jsem jen mohl. Je doba neznámých hrdinů dávno pryč anebo mají šanci se ještě uplatnit?

Když se nedaří

Začáteční video nastíní příběh. Dobrý Rhobar III pokořil všechny své nepřátele, zůstávají jen Orkové, kteří jsou moc silní na to, aby je bylo možné snadno porazit, a válka začíná trvat příliš dlouho. To se však odráží na chodu země. Armáda potřebuje zbraně vyráběné z kouzelné rudy ta je těžena vězni. Kvůli stále se zhoršující situaci, se král uchyluje k drastickému řešení, posílá do dolů i za ty nejmenší prohřešky, aby toho nebylo málo a nikdo nemohl utéct, nechá vytvořit kolem oblasti dolů magickou barieru. Ne vše však vyjde podle jeho představ, mágové zůstávají uvězněni uvnitř tohoto neproniknutelného vězení a jako poslední hřebíček do rakve přichází vzpoura vězňů ve středu kolonie. Po vzpouře je pravděpodobně nejdůležitější místo Starý Tábor pod kontrolou Gomeze a jeho bandy zabijáků. Král je nucen vyjednávat, za pravidelné dodávky rudy mění přísun jídla a různé kořisti do kolonie. A v tento moment přichází náš neznámý hrdina jen proto, aby byl hozen do vln rozprouděného oceánu, kde se sním nikdo, a nic nebude párat.

Celý herní děj je rozdělen do šesti aktů, které občas dokáží pořádně překvapit. Hru prostupuje výborný děj, takže je radost vychutnat si každou část příběhu, stejně jako láhev dobrého vína až do posledního doušku.

Hrad ve Starém Táboře
Hrad ve Starém Táboře

Najít si správnou partu

Po příchodu do kolonie zjišťujete, že jsou zde tři frakce hlavní frakce. Nový a Starý tábor spolu s uctívači podivného božstva, které nazývají Spáč. V každé z nich je potřeba najít ty správné lidi abyste se pomocí řady úkolů mohli dostat do jejich řad. Další postup vyžaduje volbu mezi cestou meče a magie. Rozdíl mezi tábory je převážně to jakou magii jste schopni používat či, který kruh je možno dosáhnout. Například u Spáčova bratrstva není možné, získaní vyšších magických kruhů. Cesta magie pro vás končí u kruhu číslo čtyři. Takže je skutečně důležité, zvolit si frakci obezřetně.

Při průchodu příběhem potkáváte skutečně zajímavé postavy. Prvním, kterého potkáte, a prakticky vám zachrání život je Diego dobrák s příjemným hlasem, toho si zapamatujete a oblíbíte. V Novém táboře se setkáte se snědým hromotlukem, jenž nosí na zádech obří obouruční sekeru to je Gorn další z významných hrdinů vašeho příběhu. Jeho pravým opakem je Milten křehký mág z kruhu Ohně, postava která dává místo síly přednost vědomostem. Mezi asi nejvýznamnější charaktery v celé hře patří odpadlík z kruhu Ohně Xardas, ten na mě zapůsobil ze všech postav asi nejvíc.

Jeden z hlavních úkolů je co nejlépe se ozbrojit s krumpáčem, který získáte na začátku hry, můžete s ním maximálně zabíjet obří štěnice. Hra nabízí asi dvě desítky různých typů mečů, pět kuší a luků spolu se sekerami a palicemi. Aby si kouzelníci nepřipadaly ochuzeni, je zde celkem hodně kouzel každé zaručující jiný účinek. Jedno z nejsilnějších je armáda smrti díky čemuž vytvoříte armádu asi deseti kostlivců kteří si s většinou problémů kolem vás, hravě poradí. Zbraně i kouzla ovlivňují vaše dovednosti v daném pásmu, jednotlivé věci potřebují různě nastavené statistiky postavy, kouzla naopak požadují vyšší magické kruhy, bez kterých si za mága ani neškrtnete.

První setkání
První setkání

Vesnice skřetů

Nepřátel je tu skutečně kopa a většinou s nimi až na ptákům podobné mrchožrouty není žádná legrace. Většina z nich tvoří smečky a hejna, která se za předpokladu že se vám nepodaří jednoho z nich odlákat, zaútočí jednotně jako jeden muž. Zajímavostí je že se nestvůry navzájem mezi sebou loví či dokonce jeden druh k jinému cítí nenávist. Vlci a stínové šelmy loví prasatům podobné krysolty kvůli jen kvůli potravě ale krvavé mouchy bezohledně zabíjejí proti nim naprosto bezbranné mrchožrouty bez důvodu.

Mezi trošku inteligentnější druh nepřátel patří skřeti. Toto společenství má svou vlastní víru i kulturu. Jejich společnost je rozdělena na obyčejné skřety, válečníky a shamany. V pozdějším postupu hrou, je příjemné poznat jejich vesnici a chování lépe bez toho abyste je museli zabít. Podivný symbol na vašich zádech z vás dělá jejich přítele.

V herním světě není vesnice orků jedinou zajímavostí. Cesty po krajině vás zavedou ke spoustě zřícenin, chrámů a zajímavých budov. Protékající hráz, opuštěný hrad v horách anebo rozbořené věže Starého Tábora dokáží zaujmout a nejednou přemýšlíte nad účelem, za kterým byly tyto budovy postaveny. Ani temné doly, od kterých se nedá moc očekávat, vás neochudí o zajímavý zážitek. Osazenstvo tvořené jak kopáči a strážci tak i obřími termity, kteří vesele narušují těžbu, vám nejednou zpříjemní chvíle, když se budete procházet po obřím dole.

Pořádný výlet do tábora skřetů
Pořádný výlet do tábora skřetů

Magická bariera

Nejen ta mě však držela u hry od samého začátku až do úplného konce. Dalším aspektem byl fantastický herní svět spolu s legendárním příběhem ze začátku naprosto bezvýznamné postavy hozené za hloupý prohřešek do tohoto hrůzného vězení. Naštěstí pokračování této hry jsou stejně epická jako samotný otec série.

Zachraň sebe,zachráníš svět
Zachraň sebe,zachráníš svět
Gothic na PC Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Gothic
» Více o hře
Líbí se mi
  • Legendární příběh, který občas překvapil
  • Obtížnost
  • Diego
  • Poutavé charaktery
  • Pestrá paleta nepřátel a zbraní
  • Epický herní svět
  • Frakce
Vadí mi
  • Občas obtížné ovládání
Verdikt: Herní legenda která započala jedinečnou sérii založenou na výborném příběhu a dokonalé hratelnosti. Lepší RPG než je Gothic najdete skutečně těžko.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Gothic na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Gothic Screenshot ze hry Gothic Screenshot ze hry Gothic Screenshot ze hry Gothic
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Retro - Gothic
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
SleeperSVK   1x   BEST RPG ROEVER! : 3SleeperSVKsleepersvk30962    29.10.2014 18:27 SleeperSVK

BEST RPG ROEVER! : 3

Ľubor Fabian    nj lahoda gameĽubor Fabianlubor-fabian9332    9.5.2014 17:45 Ľubor Fabian

nj lahoda game

Wifinus    jé, tak na tohle jsem si vzpomnel tak po trech letechWifinuswifinus13974    6.5.2014 21:02 Wifinus

jé, tak na tohle jsem si vzpomnel tak po trech letech

ThainDegu člen redakce    Také jsem měl tento problém stačí vždy vypnout určité programy ve správci úloh :)ThainDeguthaindegu27578    6.5.2014 14:00 ThainDegu

Také jsem měl tento problém stačí vždy vypnout určité programy ve správci úloh :)

HALF-LIFEBLAZEN   1x   Jo Gothic i přes vysokou obtížnost ze začátku mě chytl natolik že byl velký problém se od něj odtrhnout dokud bariera nepadla. :D Škoda že na Windows 7 mi dělá problémy zrovna když jsem měl chuť na repete.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    6.5.2014 13:50 HALF-LIFEBLAZEN

Jo Gothic i přes vysokou obtížnost ze začátku mě chytl natolik že byl velký problém se od něj odtrhnout dokud bariera nepadla. :D Škoda že na Windows 7 mi dělá problémy zrovna když jsem měl chuť na repete.

ThainDegu člen redakce    Tak jsou to hry které mě ve herním světě vychovával, y takže podle nich sem si vytvořil určité standarty pří hraní her.ThainDeguthaindegu27578    6.5.2014 13:36 ThainDegu

Tak jsou to hry které mě ve herním světě vychovával, y takže podle nich sem si vytvořil určité standarty pří hraní her.

NeoBlade    Tak tímhle ses mi přesně trefil do vkusu, stejně jako tuhle s Deus Ex! :)NeoBladeneoblade28678    6.5.2014 13:32 NeoBlade

Tak tímhle ses mi přesně trefil do vkusu, stejně jako tuhle s Deus Ex! :)