Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Recenze: Metro 2033 - Temná budoucnost

Neděle 18.5.2014 13:56 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Recenze: Metro 2033 - Temná budoucnost

Nevím, co mě v tento moment k této hře přivedlo. Buď to byl zájem vidět vývoj ukrajinské krize v budoucnu, nebo touha po výborné hře zasazené do post apokalyptického prostředí. Anebo jsem si chtěl jen ukrátit čas při čekání na nového Wolfensteina? Výběr je skutečně těžký, ale hlavní na čem záleží, je přeci kvalita a prožitek ze hry. Jaká tedy byla?

Tajemné spojení

Hra i příběh samotný jsou na vysoké úrovni. Jak po stránce děje tak i atmosféry která hráče neskutečně vtáhne do děje. Vaše začátky nejsou vůbec lehké. Metro je drastický svět, jenž dává hráči většinou možnost, zabij nebo buď zabit. V kůži ne moc zkušeného obyvatele podzemky Artema se snažíte zachránit svůj domov, který podle všech možných informací ohrožují Temní. Rasa inteligentních mutantů s velmi zajímavými super schopnostmi. Ti se v průběhu hry snaží s vaší postavou komunikovat. A je skutečně jen na vás jak si jejich poselství vyložíte.

Vaše cesta, bude náročná a ne jen kvůli mutantům a jiným zrůdám, které na vás v temnotách čekají. Lidé totiž ani přes všechny katastrofy, které je v minulosti potkali, nepřestali válčit a zabíjet se mezi sebou. Na svých cestách potkáte krvelačné bandity, kteří jsou schopni kvůli jednomu náboji a pár konzervám rozpárat krk třeba i malému dítěti.

Většina stanic je osamocena ale některé vytvořili silná společenství. Objevují se i staré pořádky v podobě Nacistické a Komunistické frakce. Koho překvapí, že tyto dvě nejsilnější skupiny proti sobě bojují. Obě však spojuje stejná zrůdnost a touha po moci jako jejich předchůdce v dobách minulých. Komunisté jsou zde v roli policejního státu, kde se mezi sebou přátelé navzájem udávají a Nacisté vystupují se svou touhou po čistotě rasy a velmi silnou expanzí. Válka plodí jen válku a proto jen vaše rozhodnutí v průběhu hry rozhodnou o vašem osudu v budoucnosti.

Lovec se vrací
Lovec se vrací

Atmosféra k nezaplacení

Jak ještě prohloubit atmosféru? Stačí si hodit hru na nejtěžší obtížnost. V ten moment se pro vás stává šachovou partii o váš život. Je nutné se naučit značně šetřit s náboji a v určitém směru se přesunout na stealth rovinu. Přeci jen jednoho nepřítele zabijete lépe než pět. Ti vás totiž zaženou do kouta a většinou pravděpodobně zabijí. Jejich AI je skutečně na výborné úrovni, když ji porovnám s hrami, které vycházejí v tento moment, tak ani jedna z nich nepřekonala laťku, kterou Metro nastavilo. Ve hře je pestrá především paleta mutantů, ti se vyvinuly do více forem od divokých nosolidí, okřídlených démonů až po neskutečně silné knihovníky, které je skutečně náročné zabít. Nečekají na vás zde však jen tvorové z masa a kostí. Setkáváme se zde také s mystikou v podobě duchů a anomálii, jenž jsou všudypřítomné.

Munice i zbraně nejsou extrémně pestré, ale tento nedostatek nahrazuje jejich kreativita a realistická účinnost. Ve hře nacházíme, jak kousky které známe snad z každé hry tak i speciální prototypy na ušetření neskutečně vzácného střeliva. Jsou to například pumpovací pušky, do kterých se jako munice používají například vystřelovací bodce. Pro milovníky elektřiny je zde elektro puška ta funguje jak na bázi zbraně se skutečně velkým dostřelem tak i jako elektrický bodec, jímž dokážete dát skutečně velkou ránu. Oba typy zbraní je třeba pumpovat čí dobíjet, aby fungovaly dostatečně účinně. Peníze naprosto ztratily svou hodnotu čím tedy platit? Náboji ty mají prakticky hodnotu lidského života. Za ty nejkvalitnější se dají kupovat různé typy munice a zbraní. Většinu z nich najdete u mrtvol či v tajných skrýších, které už si asi nikdy nikdo nevybere.

Abyste se ani na chvíli necítili v bezpečí tak jsou tunely protkané řadou překvapení v podobě pastí. Ty jsou nastraženy velmi pečlivě ale, když se díváte kolem sebe tak je většinou dokážete odhalit v pravý čas.

Jediné co celek mírně kazí je né moc oslnivý exterie. Ten by si snad zasloužil trošku větší propracovanost. Ale přeci jen hra se odehrává hlavně pod zemí, takže to není zas tak velký problém

Hlavně v tichosti
Hlavně v tichosti

Náročný ale krásný

Metro skutečně není na HW zrovna šetrné. Občas i na modernějších mašinkách mívá občasné snížení FPS. Dokonce je mu to občas značně vyčítáno. Ale některé hry jsou na to podobně, pro příklad bych uvedl epické RPG Zaklínač 2, který na HW klade občas až mírně přehnané požadavky. Obě hry ale za odměnu za námahu a investici do vašeho stroje nabízejí fascinující grafiku spolu s výbornou hratelností a dějem.

Hlavní myšlenka tohoto díla je pochopení toho že svět potřebuje mír jinak pomalu, ale jistě směřujeme ke svému konci v temných tunelech Metra. Kde na většinu z nás čeká jen smrt a utrpení. Hlavní pro člověka je naučit se dívat na věci ve více úhlech černobílá ho zavede jen do slepé uličky kdy je nucen volit mezi menším zlem.

Volba jak naložíte se svou budoucností je na vás.
Volba jak naložíte se svou budoucností je na vás.

Klenot v temnotách

Nová FPS jsou většinou dost průměrná, Metro se liší svou výbornou atmosférou spojenou s chytrou AI a výborně nastavenou obtížností. Není to hra pro každého. Na vyšší obtížnosti občas připomíná šachovou partii, kdy se čeká kdy vy nebo protivník udělá chybu. Ale všem milovníkům kvalitní FPS ho mohu jen doporučit.


Metro 2033 na PC, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Metro 2033
» Více o hře
Líbí se mi
  • Skutečně výborná AI
  • Příběh s dvěma konci
  • Výborná atmosféra
  • Realnost zbraní
  • Slušná paleta nepřátel
Vadí mi
  • Exteriér spolu s HW nároky
Verdikt: Výborná hra s fantastickou hratelností a epickým příběhem. Není zde jiná možnost než jí doporučit, každému kdo si rád projde kvalitním zážitkem při hraní her.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Metro 2033 na PC, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Metro 2033 Screenshot ze hry Metro 2033 Screenshot ze hry Metro 2033 Screenshot ze hry Metro 2033 Screenshot ze hry Metro 2033 Screenshot ze hry Metro 2033 Screenshot ze hry Metro 2033 Screenshot ze hry Metro 2033
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: Metro 2033 - Temná budoucnost
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
sajrajtek    Hrál jsem oba díly a super. A knížka to samý. Jinak dobrý počteníčko. :thumbup: :lol: :-Dsajrajteksajrajtek5392    18.5.2014 19:14 sajrajtek

Hrál jsem oba díly a super. A knížka to samý. Jinak dobrý počteníčko. :thumbup: :lol: :-D

ThainDegu člen redakce    Za dva dny Wolfa a pak se možná vrhnu na Metro: LL :lala:
47 H :D :D ale all achievementy kompletní :D
ThainDeguthaindegu27578
    18.5.2014 17:24
ThainDegu

Za dva dny Wolfa a pak se možná vrhnu na Metro: LL :lala:
47 H :D :D ale all achievementy kompletní :DKomentář byl autorem naposledy upraven 18.5.2014 20:12

Původní verze před úpravami:Za dva dny Wolfa a pak se možná vrhnu na Metro: LL :lala:

CzskillaCZ    :thumbup:CzskillaCZczskillacz14547    18.5.2014 16:44 CzskillaCZ

:thumbup:

CasH1Scz     Nechceš udělat článek i o Metro: LL?CasH1Sczcash1scz29009    18.5.2014 16:42 CasH1Scz

Nechceš udělat článek i o Metro: LL?Komentář byl autorem naposledy upraven 18.5.2014 16:47

Původní verze před úpravami:Pěkná recenze :thumbup:
Metro patří k mým nejoblíbenějším hrám vůbec. Že bych si to prošel znova ? :D

CasH1Scz    Pěkná recenze :thumbup:
Metro patří k mým nejoblíbenějším hrám vůbec. Že bych si to prošel znova ? :D
CasH1Sczcash1scz29009
    18.5.2014 16:41
CasH1Scz

Pěkná recenze :thumbup:
Metro patří k mým nejoblíbenějším hrám vůbec. Že bych si to prošel znova ? :D

Mr.Triboni   1x   " Some people call these demons, I call them bitches" Jedna z nejlepších hlášek ve hře. :-D Jinak, Metro 2033 je hodně zajímavá hra. Rád bych jsem si chtěl přečíst i knížku. Pěkná recenze :thumbup:Mr.Tribonimrtriboni6895    18.5.2014 15:43 Mr.Triboni

" Some people call these demons, I call them bitches" Jedna z nejlepších hlášek ve hře. :-D Jinak, Metro 2033 je hodně zajímavá hra. Rád bych jsem si chtěl přečíst i knížku. Pěkná recenze :thumbup:

ThainDegu člen redakce   1x   Tak ja myslím hlavně zabití při použíti původních zbraní. Po DLC packu je to skutečně hračka :D PS: Jsme dva mě scházejí dva :D pokecat se všemi a najít úkryty :D Co mě nejvíc zarazilo je malé hodnocení na Zingu 7 z 10 to tu dostávají skoro největší blafy, mezi které ale Metro rozhodně nepatří :DThainDeguthaindegu27578    18.5.2014 14:40 ThainDegu

Tak ja myslím hlavně zabití při použíti původních zbraní. Po DLC packu je to skutečně hračka :D PS: Jsme dva mě scházejí dva :D pokecat se všemi a najít úkryty :D Co mě nejvíc zarazilo je malé hodnocení na Zingu 7 z 10 to tu dostávají skoro největší blafy, mezi které ale Metro rozhodně nepatří :D

RockMax    Metro je moje druhá nejoblíbenější hra, pořád mi to nedá a na prvním místě mám stalkra, ale snad jednou až z metra udělaj open world a ne jen jdi tam a splň tohle tak budu zvažovat o první příčce. Každopádně už druhým dnem hraju metro 2033. Plním achievementy :D a zkouším nejtěžší obtížnost.
Jak říkáš, že je nejtěžší zabít knihovníka tak nemáš docela pravdu. Jo daj se sice přemluvit aby odešli tím, že se jim podíváš do očí, ale když to neklapne tak holt musíš použít sílu a to díky Volt Driveru je naprostá hračka.
Kdyby někdo nevěděl co je to zač: [ odkaz ]
Jestli uděláš něco podobnýho o Metru LL rád si to přečtu
RockMaxrockmax725
    18.5.2014 14:38
RockMax

Metro je moje druhá nejoblíbenější hra, pořád mi to nedá a na prvním místě mám stalkra, ale snad jednou až z metra udělaj open world a ne jen jdi tam a splň tohle tak budu zvažovat o první příčce. Každopádně už druhým dnem hraju metro 2033. Plním achievementy :D a zkouším nejtěžší obtížnost.
Jak říkáš, že je nejtěžší zabít knihovníka tak nemáš docela pravdu. Jo daj se sice přemluvit aby odešli tím, že se jim podíváš do očí, ale když to neklapne tak holt musíš použít sílu a to díky Volt Driveru je naprostá hračka.
Kdyby někdo nevěděl co je to zač: [ odkaz ]
Jestli uděláš něco podobnýho o Metru LL rád si to přečtu