Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Recenze: Wolfenstein: The New Order - Návrat legendy?

Středa 21.5.2014 16:44 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Recenze: Wolfenstein: The New Order - Návrat legendy?

Před pár dny jsem dohrál stařičké RTCW. A dnes se již s chutí a určitou dávkou nadšení, spojeného s očekáváním vrhám na další díl. Jak asi dopadne, bude to důstojný nástupce anebo skončí stejně jako poslední pokus o vzkříšení Wolfensteina z roku 2009. Zapomenut v propadlišti herních dějin?

Dynamika to se líbí

Příběh se odehrává v alternativní realitě, kde byla Druhá světová válka vyhrána Nacisty. Tohoto vítězství dosáhli za přispěním geniálního profesora Deathsheada. Jak jsme si již v minulých dílech všimli, je výborným výzkumníkem a jeho experimenty jsou skutečně děsivé. Ale právě díky němu a jeho využití technologie dovedlo nacisty k vítězství. Svět se změnil. Všude je cítit smrt a útlak. Část, která hráče skutečně potěší. Epické momenty, masové přestřelky a hlavně obrovská záplava nepřátel spolu s výborným proložením stealth akcí. Je to prakticky návrat ke starým dobrým časům, kdy některé hry byly skutečně maratonem potoků krve. A proto na scénu přichází znovu B.J. Blazkowitz, aby udělal to co umí nejlíp. Zabíjel nacisty. Ted ale pro něj už není hlavní důvod jen přežití. Jeho cíle jsou prostě víc osobní.

Nyní na to nejste ale zas tak docela sami. Vaše myšlenky a ideje sdílí i odboj, který je tvořen i starou známou Caroline Becker, jenž by měla být prakticky mrtvá. Pomalu ale jistě se vaše organizace rozrůstá a odkrývá tajemství nacistického úspěchu.

Die Nazi
Die Nazi

Co říct dále o příběhu? Je postaven na celkem slušném základu a dostání se na jeho konec vám bude trvat asi okolo 16 hodin což není u FPS špatný čas. Jel jsem převážně stealth když jsem nebyl nucen přejít k brutální síle. Znovu hratelnost je vylepšena možností různých voleb, které časem budou mít své důsledky. Jedna z prvních voleb je například rozhodnutí, jestli umře postarší muž, kterého znáte anebo mladík. Volba vám změní také styl hraní. Waytt vám umožní otevírat zámky za pomoci paklíče, díky čemuž se dostanete na mnoho uzamčených míst, naopak Fergus dává do hry možnost s hraní si s elektrickými dráty, které vám poslouží hlavně k otevření trezorů.

Jedním z nejpříjemnějších návratů je hlavně přidání stabilních HP takže žádné vydýchávání nás nečeká. Naštěstí. Váš hrdina znovu dostává na záda pořádnou várku arzenálu, která ho udrží naživu i v té nejtvrdší přestřelce. Je tvořen jak zbraněmi z minulých dílů tak i naprostými novinkami jako je například laserová řezačka z které se později vytvoří Tesla.

Jak již bylo řečeno volba mezi stealthem a masakrem je vždy jen na vás. Vaše rozhodnutí ale povedou k rozvoji vlastností v určité dovednostní větvi. Ty vám později umožní například rychlejší nabití zbraně, lepší přesnost či dokonce možnost najít velitele na vaší mapce.

Najde se zde i místo pro dost promyšlené přestřelky. Některé lokace snižují a jiné naopak zvyšují obtížnost soubojů. Jako celek jsou určité lokality neskutečně dobře vytvořeny a hráč si je skutečně vychutná. Od industriálních komplexů až po temné koncentrační tábory načichlé smrtí. Jako ve starých dílech i zde na vás čekají tajné chodby a skrýše s poklady. A aby příběh moc nevázl, všude možně se povalují dopisy a kódované zprávy enigma, které ho určitým způsobem rozšiřují a doplňují jak o děj, tak i o nové mody. Mě osobně se líbila i stránka grafická, která mě spolu s dějem a výbornou akci naprosto pohltila.

Vaše postava občas trpí určitou formou nočních můr a co může být větší noční můra než návrat do starého dobrého Wolfensteina 3D. V tomto světě nestačí, jen jedná rána do hlavy, ale musíte své nepřátele pořádně rozstřílet.

I milovnící pejsků si přijdou na své.
I milovnící pejsků si přijdou na své.

Společenstvo slepců

Tak by se dala nazvat AI. Občas vidíte skutečně dokonalou spolupráci, ale jindy naopak vaši nepřátelé běží před vaší hlaveň jako prasata na porážku bez jediného zamyšlení. Většinou ale pracují spíše na inteligentní úrovni, takže na bázi jednotky S.W.A.T. Jedna skupinka kryje druhou a ta pomalu postupuje směrem k vám. Občas je ale stagnující AI až do nebe volající. Párkrát se mi stalo, že jsem šel prakticky až před postavu a ta mě ignorovala. Jako bych tam ani nebyl. Popřípadě jednoho vojáka zabiju, plukovník přichází přímo naproti mě, ale nic se nestane. Asi dotyčného vojáka neměl v lásce. Občas je hloupost AI skutečně do nebe volající.

Setkáváte se zde se skutečně řadou nepřátel. Vojáci mají pravděpodobně větší paletu zbraní než Expendables v čele se Silvestrem. Milovníkům zvířátek tvůrci nadělí robo-psi a kyber-dobrmany. Nebyl by to profesor Deathshead, kdyby se ve hře neobjevili jeho oblíbení roboti. Některé souboje jsou náročnější než jiné. Proč? Protože jste třeba se silným protivníkem vměstnáni do malého prostoru. V ten moment se stává skutečně nepříjemným. Nevím, jestli tento bod brát jako plus nebo spíše jako mínus.

Někteří z vojáků zřejmě trpí syndromem Achillovy paty. Jediný zásah do nohy či do jiného nesmrtelného místa jim způsobí hned smrtelná zranění. Kde jsou ty časy, kdy jsem se musel nepříteli nožem trefit přímo do hlavy, abych ho zabil.

Detail na který nemohu zapomenout je aspekt důstojníků. Kteří ve hře pracují na principu přivolávání nových jednotek. Prakticky je přivolávají do té doby, než je sundáte. Ve většině her tato funkce nefunguje moc dobře a ani moc logicky. Zde je však tento systém zcela funkční.

Hlavně díky pestrosti se jednoduše ve hře nenudíte ani po pár hodinách.

Dual
Dual

Kam se poděl Adolf?

Ano i na tuto otázku jsem se ptal při průchodu hrou. Tento kus ukazuje spousty utrpení a zla, které nacisté představují. Chvíle kdy vám nepřítel drží pod krkem nůž a vy se musíte dívat, jak obří robot drtí lebky vašich přátel zde nejsou výjimkou. Jsou zde obsaženy desítky podobných momentů, v kterých vidíte své blízké umírat a nejste s tím schopni naprosto nic udělat.

Autoři na jejich smůlu ale občas špatně odhadují dávku empatie. Takže určité skoky z vážné sféry do psychopatického veselý kdy kosíte nacisty, jako na běžícím páse je zde až příliš častým momentem. Pro mě třeba bylo trošku náročnější mezi těmito momenty přelaďovat.

Většina postav mi přišla ne moc zajímavá, občas to vypadá jako by prakticky byly ve hře jen proto, aby mohli zajímavě umřít. A vy měli větší důvod k nenávisti k nacistům.

Genius, vizionář ale i zrůda
Genius, vizionář ale i zrůda

Matný pokrok

Wolfenstein je skutečně povedený remake původní série. Dá se považovat za next-gen akci u které, jsou některé změny skutečně výrazné a jiné jsou zde však naopak vidět jen matně. Před pár lety bych ho uvítal asi trošku jinak než nyní. Přeci jen se herní standart trošku posunul. Je příjemné se znovu vrátit k zabíjení nacistů, ale některé aspekty celkový zážitek jednoduše kazí. Nejvíce asi špatná AI spolu se špatnou empatii vůči hráčům. Hra splňuje asi všechny body, které od kvalitního FPS můžeme žádat, obsahuje pár skutečně fantastických momentů a většinou se razantně vyhýbá určitým klišé, s kterým se tituly v FPS žánru potýkají. Něco nového spolu se starým základem vytváří luxusní hru, na kterou by byl její předchůdce hrdý.

Věří, že poletí.
Věří, že poletí.
Wolfenstein: The New Order na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 7 7/10
Wolfenstein: The New Order
» Více o hře
Líbí se mi
 • Výtečné přechody mezi stealthem a akcí
 • Různé dovednosti
 • Některé momenty jsou plné emocí
 • Skutečně akční nářez
 • System životů
 • Znovu hratelné
 • Slušná paleta zbraní
Vadí mi
 • Občas stagnující AI
 • Postavy nejsou zrovna silnou stránkou hry
 • Často přichází neumírněný skok mezi vážným momentem a parodii
 • Mírně zastaralá grafika
 • Velikost hry by stačila na pět podobných titulů
Verdikt: Nový Wolf přišel s novým vylepšeným světem. Na jeho smůlu ale tápe a nedokáže využít celý jeho potenciál. I přes tento aspekt je to ale kvalitní FPS. Ten kdo hledá důstojného nástupce Wolfensteina si zde určitě přijde na své.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Wolfenstein: The New Order na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order Screenshot ze hry Wolfenstein: The New Order
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: Wolfenstein: The New Order - Návrat legendy?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
ThainDegu člen redakce    Děkuji za opravení. Smazal sem to z jiného důvodu.ThainDeguthaindegu27578    22.5.2014 15:19 ThainDegu

Děkuji za opravení. Smazal sem to z jiného důvodu.

Skallagrim    Bez ohledu na mazání komentářů se "N" ve slově nacismus prostě nepíše.Skallagrimskallagrim19082    22.5.2014 15:15 Skallagrim

Bez ohledu na mazání komentářů se "N" ve slově nacismus prostě nepíše.

marolem    No časem pořídím určitě u RAGE jsem se taky dlouho zabavil.marolemmarolem14404    22.5.2014 12:37 marolem

No časem pořídím určitě u RAGE jsem se taky dlouho zabavil.

NeoBlade    ThainDegu: Tak ono to asi bude tím, že jsem to fakt jen zkoušel a nehrál jsem to pořádně. Sakra, ani pořádně nevim, co to vlastně bylo za misi :DNeoBladeneoblade28678    21.5.2014 23:09 NeoBlade

ThainDegu: Tak ono to asi bude tím, že jsem to fakt jen zkoušel a nehrál jsem to pořádně. Sakra, ani pořádně nevim, co to vlastně bylo za misi :D

ThainDegu člen redakce    NeoBlade: Já to právě hrál na Uber obtížnost ale ta AI stále hapruje musel bych hrát čistě jen na sílu abych si toho nevšiml při stealth play je to dost znatelné.
PS: Nemyslel sem to špatně :)
ThainDeguthaindegu27578
    21.5.2014 23:08
ThainDegu

NeoBlade: Já to právě hrál na Uber obtížnost ale ta AI stále hapruje musel bych hrát čistě jen na sílu abych si toho nevšiml při stealth play je to dost znatelné.
PS: Nemyslel sem to špatně :)Komentář byl autorem naposledy upraven 21.5.2014 23:44

Původní verze před úpravami:NeoBlade: Já to právě hrál na Uber obtížnost ale ta AI stále hapruje musel bych hrát čistě jen na sílu abych si toho nevšiml při stealth play je to dost znatelné.

NeoBlade    Hrál jsem zatím u kámoše na vyzkoušení a za mě super pařba. Docela mě překvapil větší důraz na příběh (kór u hry jako Wolfenstein) a systém dobíjení zdraví také potěšil. Grafika neurazí, jen tu AI by to možná chtělo trochu poladit, ale co už...když si to dá člověk na nejtěžší obtížnost, tak tu jejich "demenci" stejně nestíhá sledovat :DNeoBladeneoblade28678    21.5.2014 23:03 NeoBlade

Hrál jsem zatím u kámoše na vyzkoušení a za mě super pařba. Docela mě překvapil větší důraz na příběh (kór u hry jako Wolfenstein) a systém dobíjení zdraví také potěšil. Grafika neurazí, jen tu AI by to možná chtělo trochu poladit, ale co už...když si to dá člověk na nejtěžší obtížnost, tak tu jejich "demenci" stejně nestíhá sledovat :D

ThainDegu člen redakce    Ona ta hra je taková střední mno :D Možná by to bylo větší vzrůšo s lepší AIThainDeguthaindegu27578    21.5.2014 21:40 ThainDegu

Ona ta hra je taková střední mno :D Možná by to bylo větší vzrůšo s lepší AI

Ilidary    Pěkně napsanýIlidaryilidary12719    21.5.2014 20:59 Ilidary

Pěkně napsaný