Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Téma: Historie stáda

Neděle 25.5.2014 15:33 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Téma: Historie stáda

Trošku se odkloním od své obvyklé herní tématiky. Po projetí nového Wolfenstaina mě napadlo, jak jsou takové věci vůbec možné a začal jsem se více zaobírat myšlenkou jak se takový hrůzný kolos jako byla ideologie Nacismu, vůbec mohl dostat k moci. To mě dovedlo k lidskému chování v davu (davovou psychózu). Určité historické momenty byly tímto chováním značně ovlivněny.  Některé z nich byly pozitivní, ale většina spíše uvrhla lidstvo do chaosu a nevědomosti. Je dobré být ovcí anebo je lepší mít svou hlavu?

Rok 643

Toto datum se zapsalo do dějin hlavně kvůli vypálení Alexandrijské knihovny. Ta byla po stovkách let fungování sice vypáleny více než jednou ale i přesto se vědomostí dařilo i nadále uchovávat. Není to první den kdy se davy pod vlivem víry či názoru zvrhli a páchali činy, které poznamenali budoucí pokolení. Ale tato událost je asi nejvýraznější bodem hlavně kvůli ztrátě vědomostí uchovávaných po staletí. Ty se prostě nedají nahradit a byly ztraceny jen kvůli hlouposti a ignoranci davu.

Staletí přišna na zmar
Staletí přišna na zmar

Šílenství ve znaku kříže

Války se vedou vždy kvůli ideologii. Nejhorší je však zneužít víru ostatních pro vedení krvavého konfliktu. Vložit do myšlenek lidí nenávist vůči lidem, které prakticky ani neznají. Možnost odpuštění všech přestupků a zlých činů, které člověk v životě udělal, vedla do řad křižáků desítky lidí. Většina Křížových výprav se týkala hlavně Svaté země. V těchto válkách pro víru a nesmyslná území zemřeli jak stovky tisíc vojáků tak také tisíce civilistů odlišného náboženství. Dokonce byla vyslána výprava složená převážně z dětí. Důvod? Neúspěch minulých výprav byl způsoben nedostatečnou mravní čistotou dospělých. Kolik jich asi do Svaté země došlo, předpokládám, že ani jeden.

Křížové výpravy se ale vedly také na našem území. Důvodem byl pokus o narušení stability náboženství husity. Zde ovšem křižácká tažení neslavila moc velký úspěch a ze čtyř volání víry nebylo úspěšní ani jedno.

Jako celek vypadají výpravy ve znaku kříže jako úspěšné zfanatizování davu. Jak může krev očistit skutky, které člověk spáchal. Na to si asi zodpovězte sami.

Smrt jen samá smrt
Smrt jen samá smrt

Upalte tu čarodějnici

V takovém rozpoložení táhlo skoro celé 17 století. Jak v Evropě, tak i v Americe. Se vyskytly procesy, nad kterými zůstává i dnes rozum naprosto stát. Souzení a upalování lidí falešně obviněných z provozování čar se sice datovalo již mnoho století, ale tyto procesy se něčím lišily. Hlavně tím že doba se změnila a měla lidstvo vést k určitému myšlenkovému o svícení, Naneštěstí se tomu tak nestalo. Víra byla znovu zneužita pro službu stády a řady lidí, jenž byly poháněny jak strachem, tak i obyčejnou nenávistí a touhou po majetku začali obvinovat nevinné. Jak nejlépe poznat čarodějnici, samozřejmě podle knihy s jednoduchým názvem Kladivo na čarodějnice.

Pro nás jsou asi nejznámější hony, které se udály v zámoří v Americkém městečku Salem a u nás se největší procesy uskutečnily ve Velkých Losinách. Začátek těchto soudů byl celkem jednoduchý, našel se hlupák či dítě, které byl obviněno ze spolupráce s ďáblem a za jásání davu pak pomalu ale jistě tato oběť čarodějnictví začala nacházet v řadách místního obyvatelstva skupiny čarodějnic. Ty byly mučeny, takže prakticky na konci řekly cokoliv, jen aby se vyhnuli další tortuře. Zajímavé je že za oběť většinou padly vesnické kořenářky či porodní báby. Tudíž lidé, jenž zachránili své sousedy nejednou od smrti či nemoci.

Je smutné, že i v době, která se měla brát jiným směrem se díky mamonu a strachu z neznáma rozšířila tato masová hysterie. Ta dovedla na popraviště tisíce nevinných. U nás byla chamtivost pana Boblinga vykoupena stovkou obětí.

Historický rytina anebo co všechno se dá dělat s ďáblem
Historický rytina anebo co všechno se dá dělat s ďáblem

La Revolucion

Občas ale mohlo stádo udělat i dobré kroky, nebo lépe řečeno skutky, jenž pomohli jejich budoucnosti. Čím dále doba postupovala tím víc se starý řád věcí přestával lidem líbit. A tak nastal čas revolucí. Většina z nich byla ukončena dost krvavě. Nejznámější je samozřejmě Velká  francouzská revoluce, která skončila odsouzením a popravou krále. Díky celistvosti a dobrému vedení se země dokázala dát relativně rychle dohromady.

I naše doba je a asi bude zasažena určitou touhou po větší změně. Touha po změně či postrkování cizím loutkářem je vidět například na Arabském jaru. To probíhá už čtyři roky. Jenže státy které z něj vyjdou, jako svobodné později většinou upadají do anarchie a chaosu. Některé prvky revoluce jsme viděli i na Ukrajině, které však uškodila její nejednotnost spolu s kroky, které za určitých okolností nebyly zrovna rozumné. Takže nyní je zem na pokraji občanské války.

Stádo může změnit věci jak k lepšímu tak i horšímu. Otázkou je jestli dostane dobrého pastýře.

Možná se na popravu podíváme v příštím AC.
Možná se na popravu podíváme v příštím AC.

Propaganda

Nacisté spolu s komunisty mají tuto věc společnou, bez věrného stáda by tyto dva směry nemohli prakticky vůbec existovat. Propagováním svých myšlenek vedli své stádečko k válce a útlaku. Lidé jsou většinou zahnáni k této formě myšlení hlavně díky nejistotě. Problém je že pak ale neakceptují okolní myšlenky a zůstává zde jen jedna myšlenka.

Celkem dlouhou dobu probíhalo podobné smýšlení i v USA. Tam jsou některé názory určeny pro nemalé masy lidí. Ale díky tomu je Americe umožněno bojovat prakticky kde se jim zachce. Člověk by se měl naučit číst a hlavně studovat historii neodsuzovat všechny jen podle toho co se řekne v TV nebo ve škole.

Například v našem státě mě dost překvapují reakce na téma Ukrajiny. Máme sice určité ne moc dobré zkušenosti s Ruskem ale někdy je potřeba minulost přejít a žít současností. Na stejné úrovni by se měla brát i Komunistická strana. Žijeme přece v demokracii, tím pádem když je osoba řádně zvolena, tak je snad jedno k jaké straně patří.  Proto jsou pro mě naprosto šokující protesty studentů v Českých Budějovicích proti jmenování komunistické rádní. Kde je demokracie když pár fracků s vymaštěnou hlavou může donutit odstoupit radního?

K lidem a jejich ideologii by se mělo přistupovat individuálně. Není možné přece soudit jednoho podle skutků ostatních.

Vystřídali USA
Vystřídali USA

Je možné nebýt ovce?

Nejlépe je se vždy na problém či určitou tématiku dívat z více úhlů pohledu. Nastudovat si a popřemýšlet o dané věci co nejvíc a hlavně se neuchylovat k stádu a davovému myšlení. Jednoduše mít oči otevřené naslouchat ale také si uchovat svou hlavu.


Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Téma: Historie stáda
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
vertigo    Autority všech zemí vyli ... Kdo nám vládne ? Je to o nás ? Mužeme existovat bez momentálních věcí, které tzv frčí, pokud nemám poslední model mobilu galaxie, jakobych nebyl, jsem tím též taky tím pádem k smíchu, jako pokusná vopice možná. Má cenu o tom přemýšlet, kostky jsou přeci vrženy, mlýny se točí, nekonečný příběh, ozubená kola, která do sebe dokonale zapadají. Duležité, je si to aspon vubec uvědomit. I pár jedincu muže něco změnit k lepšímu v okolí kolem nás a potom další, další ...vertigovertigo8493    2.6.2014 00:29 vertigo

Autority všech zemí vyli ... Kdo nám vládne ? Je to o nás ? Mužeme existovat bez momentálních věcí, které tzv frčí, pokud nemám poslední model mobilu galaxie, jakobych nebyl, jsem tím též taky tím pádem k smíchu, jako pokusná vopice možná. Má cenu o tom přemýšlet, kostky jsou přeci vrženy, mlýny se točí, nekonečný příběh, ozubená kola, která do sebe dokonale zapadají. Duležité, je si to aspon vubec uvědomit. I pár jedincu muže něco změnit k lepšímu v okolí kolem nás a potom další, další ...

Barfilm   1x   Souhlasím s HLBlaznem a Vertigem - Jdu v tramvaji všichni úplně stejný značkový oblečení, stejný účes. :angry: Proč je každý člověk jiný, když se snažíme, aby každý vypadal stejně. Nikdo nedokáže myslet outside the box. (např. : u většina věcí v učebnicích jsou vědecké teorie - které nejsou na 100% potvrzené, ale všichni berou, že je to pravda :shock: ) . A nejsme náhodou taky stádo (ale menší) , které tvrdí, že stádo je špatné? :nah:Barfilmbarfilm13199    31.5.2014 23:15 Barfilm

Souhlasím s HLBlaznem a Vertigem - Jdu v tramvaji všichni úplně stejný značkový oblečení, stejný účes. :angry: Proč je každý člověk jiný, když se snažíme, aby každý vypadal stejně. Nikdo nedokáže myslet outside the box. (např. : u většina věcí v učebnicích jsou vědecké teorie - které nejsou na 100% potvrzené, ale všichni berou, že je to pravda :shock: ) . A nejsme náhodou taky stádo (ale menší) , které tvrdí, že stádo je špatné? :nah:

ThainDegu člen redakce   1x   Ardis: Tak Němci mají velké slovo protože nám vše platí :D Prakticky tu posranou EU finančně táhnou :D Myslím že oni se o tom učí už teď. Proč by jinak tolik cenzurovali Wolfa :D
Dlouholetý texaský kongresman a armádní chirurg Ron Paul, bývalý kandidát na prezidenta Spojených států: Mě velmi unavuje militarismus, do kterého jsme tam venku zapleteni. Většina lidí planety, nás má oprávněně za agresory a zločince. Já souhlasím, jsme stále v nebezpečí, ale většina toho nebezpečí pochází z nedostatku našeho rozumu, jak vedeme naši zahraniční politiku. Nebezpečí nám hrozí, ale proto, že okupujeme tolik zemí. Jsme ve 130ti zemích a máme tam 900 vojenských základen. Tohle nás zbankrotuje-plýtváme penězi ve snaze být do všeho zapojeni, pokud si myslíme, že to můžeme dělat bez hrozby jejich odplaty, tak si lžeme. Co bychom udělali, kdyby to samé udělala jiná země, řekněme Čína nám? Nikdo nám nedal právo být policií světa a pohrávat si s cizími národy
====
Jeden Američan, který používá mozek.
ThainDeguthaindegu27578
    27.5.2014 22:29
ThainDegu

Ardis: Tak Němci mají velké slovo protože nám vše platí :D Prakticky tu posranou EU finančně táhnou :D Myslím že oni se o tom učí už teď. Proč by jinak tolik cenzurovali Wolfa :D
Dlouholetý texaský kongresman a armádní chirurg Ron Paul, bývalý kandidát na prezidenta Spojených států: Mě velmi unavuje militarismus, do kterého jsme tam venku zapleteni. Většina lidí planety, nás má oprávněně za agresory a zločince. Já souhlasím, jsme stále v nebezpečí, ale většina toho nebezpečí pochází z nedostatku našeho rozumu, jak vedeme naši zahraniční politiku. Nebezpečí nám hrozí, ale proto, že okupujeme tolik zemí. Jsme ve 130ti zemích a máme tam 900 vojenských základen. Tohle nás zbankrotuje-plýtváme penězi ve snaze být do všeho zapojeni, pokud si myslíme, že to můžeme dělat bez hrozby jejich odplaty, tak si lžeme. Co bychom udělali, kdyby to samé udělala jiná země, řekněme Čína nám? Nikdo nám nedal právo být policií světa a pohrávat si s cizími národy
====
Jeden Američan, který používá mozek.Komentář byl autorem naposledy upraven 29.5.2014 14:27

Původní verze před úpravami:Ardis: Tak Němci mají velké slovo protože nám vše platí :D Prakticky tu posranou EU finančně táhnou :D Myslím že oni se o tom učí už teď. Proč by jinak tolik cenzurovali Wolfa :D

Ardis   1x   vtap: Tak když si to vemeš, tak celá EU je obrovská "Vierte Reich", jelikož kdo má v Evropě hlavní slovo: Němci....
Kdo ví, třeba se za pár let budeme učit, že koncentráky nebyly zas tak špatné, že do Prahy přijeli Britové a Amíci a že Leningrad a Stalingrad by bez obrovské pomoci USA padly...
Ardisardis15239
    27.5.2014 22:24
Ardis

vtap: Tak když si to vemeš, tak celá EU je obrovská "Vierte Reich", jelikož kdo má v Evropě hlavní slovo: Němci....
Kdo ví, třeba se za pár let budeme učit, že koncentráky nebyly zas tak špatné, že do Prahy přijeli Britové a Amíci a že Leningrad a Stalingrad by bez obrovské pomoci USA padly...

vajajo    Vtap: Jak můžeš Německo označit za potencionálního agresora? Díky Německu stojí Evropa za něco, nebejt nich tak jsme pěkně v řiti. Jestli se dnes někdo chová jako Hitler tak to vážně není Německo ;)vajajovajajo13735    27.5.2014 13:38 vajajo

Vtap: Jak můžeš Německo označit za potencionálního agresora? Díky Německu stojí Evropa za něco, nebejt nich tak jsme pěkně v řiti. Jestli se dnes někdo chová jako Hitler tak to vážně není Německo ;)

vtap   1x   Ať už to zní jak chce tak já se po všech těch letech naučil jedno: nikoho není třeba svými názory provokovat. Je lépe držet hubu . Vždy se to vyplatilo. když se říká kdo seje vítr sklidí bouři tak to znamená že všichni ti extremní kapitalisté, komunisté i nacisté nebo cirkevní hodnostáři se prostě nemohli setkat s ničím jiným než sekáním hlav.
revoluce bez krve není revolucí ale jen podvodem viz. 1989 v Praze. Vždycky to tak bude a nikdo s tím nic nenadělá. Podívejte se na další novou fašistickou mocnost kterou jsou dnes USA
Jak se to mohlo stát? Blbost a hovadský konzum vynásobte patriotismem a umocněte doktrínami a náboženskými dogmaty a takový ošklivý vřed na tváři Světa je tu.
To co dokázal Hitler tu nebylo ani poprvé ani naposledy. Němci to maj v sobě a vždycky budou škodit. Už stovky let do dokazují.
Článek byl dobrý.
vtapvtap20550
    27.5.2014 08:32
vtap

Ať už to zní jak chce tak já se po všech těch letech naučil jedno: nikoho není třeba svými názory provokovat. Je lépe držet hubu . Vždy se to vyplatilo. když se říká kdo seje vítr sklidí bouři tak to znamená že všichni ti extremní kapitalisté, komunisté i nacisté nebo cirkevní hodnostáři se prostě nemohli setkat s ničím jiným než sekáním hlav.
revoluce bez krve není revolucí ale jen podvodem viz. 1989 v Praze. Vždycky to tak bude a nikdo s tím nic nenadělá. Podívejte se na další novou fašistickou mocnost kterou jsou dnes USA
Jak se to mohlo stát? Blbost a hovadský konzum vynásobte patriotismem a umocněte doktrínami a náboženskými dogmaty a takový ošklivý vřed na tváři Světa je tu.
To co dokázal Hitler tu nebylo ani poprvé ani naposledy. Němci to maj v sobě a vždycky budou škodit. Už stovky let do dokazují.
Článek byl dobrý.

Wifinus    už jen tady se nás sešlo dost, kteří to vidí, takže to není zoufalé. . ale propaganda tady je, myslím že ThainDegu to shrnul perfektně.Wifinuswifinus13974    26.5.2014 20:31 Wifinus

už jen tady se nás sešlo dost, kteří to vidí, takže to není zoufalé. . ale propaganda tady je, myslím že ThainDegu to shrnul perfektně.

FireWolf   2x   HALF-LIFEBLAZEN: Jj, přesně tak. Většina lidí nemá vlastní názor a řídí se tím, co jim dennodenně ukazují v TV/rádiu/internetu/novinách a tak. Stejně jako jak se mají lidé oblékat, vypadat apod. (jak píše vertigo) Nejsmutnější na tom je, že většině lidí to ani nevadí a nevnímají to, nemají vlastní názor na věci a řídí se tím, co jim kdokoliv kdekoliv řekne.FireWolffirewolf28784    26.5.2014 19:05 FireWolf

HALF-LIFEBLAZEN: Jj, přesně tak. Většina lidí nemá vlastní názor a řídí se tím, co jim dennodenně ukazují v TV/rádiu/internetu/novinách a tak. Stejně jako jak se mají lidé oblékat, vypadat apod. (jak píše vertigo) Nejsmutnější na tom je, že většině lidí to ani nevadí a nevnímají to, nemají vlastní názor na věci a řídí se tím, co jim kdokoliv kdekoliv řekne.

vertigo   2x   Když nejsi jako MY, jsi proti nám. Nejsi IN, jsi mimo. Takhle vypadej, oblíkej se, usmívej, používej toto, bud součástí.
Pseudo svoboda. Otroci iluze.
vertigovertigo8493
    26.5.2014 16:21
vertigo

Když nejsi jako MY, jsi proti nám. Nejsi IN, jsi mimo. Takhle vypadej, oblíkej se, usmívej, používej toto, bud součástí.
Pseudo svoboda. Otroci iluze.

HALF-LIFEBLAZEN   8x   Jo davové myšlení, je hrozné že se vyskytuje naprosto všude a ještě mě k tomu snaží každý strhnout, týká se to i pití alkoholu a kouření, protože nekouřím a nepiju tak na mě dívají jak na blba, jednou se ale ukáže že blbové budou oni ale to už bude pozdě, já se snažím být mimo dav a myslet vlastní hlavou.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    26.5.2014 13:49 HALF-LIFEBLAZEN

Jo davové myšlení, je hrozné že se vyskytuje naprosto všude a ještě mě k tomu snaží každý strhnout, týká se to i pití alkoholu a kouření, protože nekouřím a nepiju tak na mě dívají jak na blba, jednou se ale ukáže že blbové budou oni ale to už bude pozdě, já se snažím být mimo dav a myslet vlastní hlavou.

ThainDegu člen redakce    Další veselou událostí tam budou volby prezidenta. Škoda jen že se většina východní Ukrajiny rozhodla nevolit. Tím pádem prakticky volil jen Kyjev a okolí a ani tam nebylo v moc důvodů proč jásat. Takže vyvstává otázka: Jsou jejich volby vůbec legitimní ?ThainDeguthaindegu27578    26.5.2014 00:14 ThainDegu

Další veselou událostí tam budou volby prezidenta. Škoda jen že se většina východní Ukrajiny rozhodla nevolit. Tím pádem prakticky volil jen Kyjev a okolí a ani tam nebylo v moc důvodů proč jásat. Takže vyvstává otázka: Jsou jejich volby vůbec legitimní ?

Alphonse800   11x   Propaganda: Tady mi mluvíš z duše. Ta dnešní snaha médií, tisku, rádoby celebrit a politiků neustále hlásat tu svou "demokratickou" pravdu. Každý s jiným názorem je rusofil, radikál, komunista, neonacista nebo pomatenec. Ukrajina je jenom špička ledovce lží a manipulací v naší tzv. "západní demokracii".Alphonse800alphonse8007485    25.5.2014 18:23 Alphonse800

Propaganda: Tady mi mluvíš z duše. Ta dnešní snaha médií, tisku, rádoby celebrit a politiků neustále hlásat tu svou "demokratickou" pravdu. Každý s jiným názorem je rusofil, radikál, komunista, neonacista nebo pomatenec. Ukrajina je jenom špička ledovce lží a manipulací v naší tzv. "západní demokracii".