Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Recenze: Metro: Last Light - Plnohodnotný nástupce prvního dílu?

Pondělí 9.6.2014 19:24 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Recenze: Metro: Last Light - Plnohodnotný nástupce prvního dílu?

Pro lidi, kteří milují apokalyptické prostředí a už se jim tlačí krkem obrovský otevřený svět série Fallout je tu druhý díl povedené série Metro. Bude to plnohodnotný nástupce, nebo jen další titul nosící jméno slavného předchůdce?

Arťom se vrací

Náš hrdina je zpět, aby zachránil metro. Lidskou touhou po ničení nezastavili ani úpěnlivé prosby Temných, s kterými udělal Arťom v minulém díle celkem krátký proces. Zbyl zde však jeden. Váš úkol je najít a zabít tento cíl. A tím začíná nová kapitola vašeho příběhu, který vám pomůže poznat jak krásy podzemí tak i svůj vlastní osud.

Příběh vám nabídne jak staré známé z prvního dílu tak i spoustu nových postav, které váš život obohatí o nové zkušenosti a příhody. Znovu na vás čekají volby rozhodující o vašem osudu a budoucnosti metra. Život anebo smrt, vše je jen na vás.

Tížívá atmosféra
Tížívá atmosféra

Mezi jedny z nejzajímavějších obyvatel metra patří Chán. Přítel, na kterého jste narazili už v prvním díle, vyniká vědomostmi o tunelech a zná historii snad všech lokací v podzemce. Většinou se nikdy nenudíte a vždy narazíte na něco zajímavého. Díky němu vidíte tunely pokaždé z jiné perspektivy. Další hodně zajímavou postavou je obyvatel Rudé trasy Pavel. S tímto člověkem prožijete nejedno dobrodružství. Pro váš příběh je dost zásadním aktérem. A mnohokrát vás překvapí jak kladně tak i záporně.

Ze začátku nás znovu čeká volba obtížnosti. Doporučil bych si vybrat Hardcore Ranger. Proč? Hlavně proto že vám tato náročnost dá z metra jen to nejlepší. Atmosféra nedostatku kulek a neustálé nejistoty je zde maximálně prohloubena. Sice není možné v této úrovni obtížnosti splnit všechny výzvy, ale stojí to za to. Druhou nevýhodou je to že se hráči neukazují fast eventy, takže je musíte odhadnout, což je v určitých momentech skutečně frustrující.

V metru se setkává přítomnost s minulostí
V metru se setkává přítomnost s minulostí

A zase to metro

Vracíme se znovu do temných tunelů. Jenže naštěstí se autoři rozhodli nám nadělit více vycházek na povrch. Díky tomu lépe poznáme post apokalyptickou Moskvu a tvory, kteří jí obývají. Člověka občas udiví, kolik mutací může radioaktivita vytvořit. Ne každý mutant je ovšem váš nepřítel. Někteří hlídají jen své nory a pelechy. Jiní zas brání potomky, kteří se jednoduše sami bránit nemohou.

Herní systém prošel řadou menších změn. Nejen že povrch už není místem, za které se autoři v prvním díle mohli jen stydět. Nabízí jak nádhernou grafickou stránku, tak i dokonalou atmosféru. Další změnou je omezení munice v HC ranger modu. Nyní již sebou nemůžete tahat stovky nábojů jako v prvním díle. Ve vašem batohu můžete mít jen určitý počet od každého typu. Každých pět minut je potřeba měnit filtry u masky. Nabíjení baterie zůstává stále na stejném systému. Také zbraně a AI neprošli zásadní změnou.

Volba je na vás
Volba je na vás

Kdo by čekal, že lidstvo po likvidaci největší hrozby v podobě Temných umoudří, ten by se šeredně pletl. Všechny frakce metra upírají oči k jedinému cíli bájnému bunkru D6. Zdroj technologie a zbrojní převahy láká jak malé rybky, tak i neúprosné žraloky. Reich a komunisté pomalu ale jistě připravují jednotky na to, aby do D6 vtrhli a získali trumf, který by jim pomohl při přežití v metru a podrobení všech protivníků. Se zlem které obě frakce páchají, se setkáváte snad na každém kroku.

Temné uličky metra dávají obrovský prostor pro stealth. Ten se tu dá praktikovat skutečně ve velkém. Kradmé kroky a rány do zad vám ušetří desítky či dokonce stovky kulek, které byste museli do nepřátel vystřílet, aby padli. Při stealth části znovu jako u mnoha jiných titulů vidíme, že AI na tento herní styl není zcela připravena. Většinou nepřátelé i přes krátký výkřik kamaráda pokračují dál a po pár sekundách následují své přátele do říše snů.

Smrt je všude
Smrt je všude

Ne zas tak špatná DLC

Většinou je dodatečný obsah ne moc uspokojivý. V Metru: LL je to však právě naopak. Dodatečné příběhy vedlejších postav, které ukazují herní děj z trošku jiného pohledu spolu se simulátory boje. Dostanete se také do známých lokací z prvního dílu, které někteří z nás znají jako své boty. Mě DLC zabavila asi na osm až deset hodin, což je podle mě celkem slušná nálož času, když si vezmu, že někdy i plnohodnotný titul má stěnou délku. Vzhledem k určitým DLC bych možná čekal přidání multiplayeru. Hlavně proto že určité mody

Jako celek se dá hra spolu s DLC koupit asi za 270 korun což je celkem pohodová cena.

Anna kryjící Artema
Anna kryjící Artema

Úsvit nového dne

Vracíme se znovu do moskevského metra, kde každý den lidé bojují o přežití. Atmosféra spolu s příběhem jsou znovu na výborné úrovni doplněné volbami, které mohou ovlivnit váší budoucnost. Metro: Last Light se sice moc daleko neposunulo, dal vám sice více do hloubky poznat příběh a jeho aspekty ale ve zbytku věcí zůstal ve starých kolejích. Ve hře je sice pár novinek, ale ty nejsou jednoduše v ničem revoluční. Takže při součtu všech bodů na konci dostáváme stejný titul jako na začátku. Jediné co se změnilo je příběh a skutečně hodně povedená grafická stránka hry, která je ještě dnes na hodně dobré úrovni. Všem milovníků jak dobrého FPS, tak i post apokalyptického žánru mohu tuto hru doporučit.

Za chvíli vychází grafický update pro díly. Metro: Redux. Tak uvidíme, snad dopadne dobře a cena bude skutečně odpovídat kvalitě, za kterou zaplatíme.

Na povrchu je přece tak krásně.
Na povrchu je přece tak krásně.
Metro: Last Light na PC, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Metro: Last Light
» Více o hře
Líbí se mi
  • Atmosféra
  • Dokonalý příběh (znovu dvě zakončení)
  • Frakce metra
  • Ruský dabing
  • Grafická stránka hry od které by se nové tituly mohli něco přiučit
  • Svět na povrchu se posunul o pár kroků dál
Vadí mi
  • Občasné bugy
  • Mírně stagnující AI při stealth postupu
Verdikt: Pro hráče FPS je Metro výbornou volbou. Na nejtěžší obtížnost je zážitek ze hry naprosto fantastický. Jednoduše řečeno tento titul je skutečně úctyhodný nástupce prvního dílu a dá se počítat mezi herní klenoty současné i budoucí FPS scény.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Metro: Last Light na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: Metro: Last Light - Plnohodnotný nástupce prvního dílu?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Bruce Wayne    Murdered: Soul Suspect jsem zatím nehrál, ale vypadá to dobře a hlavně mi to přijde jako hra s dobrým nápadem :-)Bruce Waynebruce-wayne24219    10.6.2014 14:33 Bruce Wayne

Murdered: Soul Suspect jsem zatím nehrál, ale vypadá to dobře a hlavně mi to přijde jako hra s dobrým nápadem :-)

Bruce Wayne    ThainDegu: Politiku jsem sem taky nechtěl tahat... Ale je to od Ukrajinského studia a právě jsem si v jednom případě všiml toho Ukrajinského dabingu... Mám totiž kamaráda z Ukrajiny a třeba při rozhovoru s jeho druhy mluví ukrajinsky... Co je celkem vtipné tak jazyku Rusáků Ukrajinci rozumí moc dobře jenže Rusáci jim nikoliv :-DBruce Waynebruce-wayne24219    10.6.2014 14:26 Bruce Wayne

ThainDegu: Politiku jsem sem taky nechtěl tahat... Ale je to od Ukrajinského studia a právě jsem si v jednom případě všiml toho Ukrajinského dabingu... Mám totiž kamaráda z Ukrajiny a třeba při rozhovoru s jeho druhy mluví ukrajinsky... Co je celkem vtipné tak jazyku Rusáků Ukrajinci rozumí moc dobře jenže Rusáci jim nikoliv :-D

ThainDegu člen redakce    Bruce Wayne: Na to sem spíše upozorňoval u prvního dílu. Tady jsem politický směr a Ukrajinu řešit nechtěl :)
PS Co říkáš na Murdered: Soul Suspect ?
ThainDeguthaindegu27578
    10.6.2014 14:15
ThainDegu

Bruce Wayne: Na to sem spíše upozorňoval u prvního dílu. Tady jsem politický směr a Ukrajinu řešit nechtěl :)
PS Co říkáš na Murdered: Soul Suspect ?Komentář byl autorem naposledy upraven 10.6.2014 14:25

Původní verze před úpravami:Bruce Wayne: Na to sem spíše upozorňoval u prvního dílu. Tady jsem politický směr a Ukrajinu řešit nechtěl :)

Bruce Wayne    Když se ke mně hra dostala tak jsem nečekal žádné překvapení neboť jsem očekával prostě to staré dobré Metro... Sice o něco vylepšené, ale pořád to bylo tak jak jsem si to představoval... :-D
Jinak hry hraji už delší dobu zásadně na nejtěžší obtížnost - je to takový lepší zážitek a zvláště u toho Metra... Máme rozhled jako by jsme se dívaly vlastníma očima bez možnosti kontroly munice, žádné otravné tutoriály (i když jsem pátral jak se hází nože) nebo i viditelnost přes masku, kterou často musíme utírat (ta je sice na každou obtížnost) :-D
Ohledně dabingu - k té Ruštině jsem si tam všiml, že v jedné části narazíš i na Ukrajince...
Jinak knížky taky doporučuji :-)
Bruce Waynebruce-wayne24219
    10.6.2014 14:03
Bruce Wayne

Když se ke mně hra dostala tak jsem nečekal žádné překvapení neboť jsem očekával prostě to staré dobré Metro... Sice o něco vylepšené, ale pořád to bylo tak jak jsem si to představoval... :-D
Jinak hry hraji už delší dobu zásadně na nejtěžší obtížnost - je to takový lepší zážitek a zvláště u toho Metra... Máme rozhled jako by jsme se dívaly vlastníma očima bez možnosti kontroly munice, žádné otravné tutoriály (i když jsem pátral jak se hází nože) nebo i viditelnost přes masku, kterou často musíme utírat (ta je sice na každou obtížnost) :-D
Ohledně dabingu - k té Ruštině jsem si tam všiml, že v jedné části narazíš i na Ukrajince...
Jinak knížky taky doporučuji :-)

ThainDegu člen redakce    Už chvilku se na čtení chystám jen jak jsou teď ty vedra tak nemám vůbec náladu :DThainDeguthaindegu27578    10.6.2014 11:39 ThainDegu

Už chvilku se na čtení chystám jen jak jsou teď ty vedra tak nemám vůbec náladu :D

sajrajtek    Jestli máš čas, tak si přečti i knižní předlohy. Sice jsou ty knihy trošku tlustší, ale zrtacenej čas to nebude. Jinak dobrej článek.sajrajteksajrajtek5392    10.6.2014 09:16 sajrajtek

Jestli máš čas, tak si přečti i knižní předlohy. Sice jsou ty knihy trošku tlustší, ale zrtacenej čas to nebude. Jinak dobrej článek.

sajrajtek     :thumbup:sajrajteksajrajtek5392    9.6.2014 21:37 sajrajtek

:thumbup: