Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Preview: 0 A.D - Age of Empires se vrací?

Neděle 22.6.2014 21:11 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Preview: 0 A.D - Age of Empires se vrací?
Kartágo
Kartágo

Čas kdy RTS rostly jako houby po dešti je již dávno pryč a proto mi při hraní tohoto titulu v určitých momentech ukápnou slzy nostalgie. Tento herní kousek mi připomíná první díl Age of Empires, který je již zavát písky času. Hra je v tuto dobu sice ještě v Alpha stádiu ale už teď nám dokáže ukázat některé své přednosti spolu s národy, které se na bojišti střetnou.

Toto je Sparta

Hra je vložena do starověku. Stejně jako její původní předloha. Setkáme se zde snad se všemi národy té doby. Hrdá Sparta, majestátný Řím i barbarská Británie to jsou jedny z mnoha domovů kultur, za které povedete vaše tažení proti nepřátelům. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Například Sparta je fantastickou volbou při souboji s národem, který preferuje jízdní jednotky, protože většina spartských jednotek je vybavena oštěpem. Britové naopak disponují armádou kombinovanou jak silnou pěchotou, střední jízdou a smečkou bojových psů. Kartágo má přístup jak ke svým jednotkám tak i žoldákům z řad cizích národností. Každý národ jde jednoduše svou cestou. Některé jsou zaměřeny spíše na vojenskou sílu jiné zas naopak na ekonomickou moc. Vyváženost zatím podle mě schází. Ale to jistě pár patchů hravě napraví.

Jaké jednotky najdeme v našich řadách? U každé z frakcí nalezneme jak jednotky kontaktní boj tak i na dálku. Doplněni budou lehkou a těžkou jízdou. Jako poslední na bojiště přispěchají dobývací stroje, jenž budou rozsévat zkázu a zmatek. Jednotlivé frakce mají své speciální válečníky a hrdiny, kteří jsou známi z historických pramenů. Leonidas spolu se spartskou pěchotou bude mít znovu příležitost stát v bitvě proti mocnému Perskému králi Xerxovi a jeho nesmrtelným.

Menší bitva
Menší bitva

Rovnoprávnost pro všechny

Starověk v tomto směru nepostupoval moc férově. Tím pádem zde ženy zastávají jen roli vesničanů zaměřených na sběr surovin a stavbu omezeného množství budov. Tím pádem vaše společnost vypadá tak že ze začátku sice jemnější polovičky staví, ale později je jednoduše můžete poslat na maliny, protože na chlapskou práci jednoduše nestačí. Muž i přesto že je vyzbrojen, neztrácí možnost stavět řadu budov. Později je ale pracovitost mužů obětována na úkor jejich válečnického umění. Za každé vylepšení ztratí 25 % výkonu. Čím lepší budete mít armádu, tím méně se jim bude chtít dřít na stavbě či na poli.

Hra má prozatím vývojový strom technologie který je rozmístěn po všech budovách. Většina technologii krom nové doby je zaměřena hlavně na úpravu a vylepšení jednotek. Některé jsou ale unikátní takže si musíte vybrat jedno ze dvou. Pro příklad je zde rozhodnutí jestli chcete raději těžit rychleji kámen anebo kov. Celkově je systém těžby rozdělen na kámen, železo, jídlo a samozřejmě dřevo. Časem bych znovu očekával jisté úpravy.

Městské stavby jsou rozděleny na ekonomické, válečné a obrané. Některé z národů mají až přes dvacet budov typů což je celkem slušné. Některé jsou unikátní pro jednotlivé frakce, jiné zas stejné pro všechny. Největší raritou jsou samozřejmě divy světa. Ty po postavení expandují vaše území. Do určité míry mi to připomíná další RTS Rise of Nations, kde jste také rozšiřovali své území pomocí budov.

Řím pod náporem barbarů
Řím pod náporem barbarů

Historická reálnost

Jednotlivé lokace jsou postaveny na geografických mapách starověku. Najdeme zde faunu a floru, které patří do dané historické éry. Ani design jednotek spolu s budovami a technologiemi není ochuzen o určitou dějepisnou jedinečnost. Každý národ má různé varianty jednotek a jejich formací. Jejich jména jsou založena na originálním pojmenování jednotlivých frakcí.

Budoucnost této hry je i v modování, které hru zpřístupní jak fanouškům historie, tak i fantasy žánru. Prostor pro komunitu do budoucna bude skutečně nezměrný. Titul se dá rozšířit jak o nové mapy tak i národy a jednotky.

Spartské město
Spartské město

Co na to tvůrci?

Podařilo se od tvůrců získat pár odpovědí na otazka které mě v tento moment nejvíc zajímali.

1)Vaše hra mi v mnoha aspektech připomíná staré dobré RTS. Které z nich jste si vzali za vzor?

T: Snažíme se vytvářet strategické hry, které by byly stejně dobré jako staré retro tituly. Jednoduše je naše snaha zaměřena na vývoj a rozvoj RTS. Naše hra je samozřejmě inspirována Age of Empires ale to není jediný titul, který by nás k nápadu přivedl. Jsou zde podněty i z jiných her. Pro příklad bych uvedl Battle for Middle Earth II, Rome: Total War, Starcraft, Age of Kings a mnoho dalších.

2) Kde vznikla vaše základní myšlenka pro zařazení historického období?

T:Náš team vyrostl z komunity okolo herního tituly Age of Kings, což znamená, že jsme byly již od samého počátku zaujati historii. Plánovali jsme i sesterský projekt s fantasy tematikou “The Last Alliance” nakonec ale z jeho tvorby kvůli nejrůznějším důvodům sešlo.

3) Povedlo se vám docílit mnoha historických detailů, nebylo to pro vás moc náročné?

T: Bylo to náročné ale v určitém směru velmi uspokojující. V momentě když jsme rozhodovali nad grafickou podobou budov či vývojem technologie rozhodli jsme se pro rozsáhlí výzkum, který byl pro lidi zajímající se o historii zajímavou aktivitou.

4) Je toto vaše první zkušenost s vytvářením her nebo již máte pár projektů za sebou?

T: Jedním z našich prvních výtvorů je úspěšný mod do Age of Kings s názvem Rome at War. Ten vyšel již v roce 2001. Zde máte odkaz: http://wildfiregames.com/raw/

5) Ve hře sem oproti jiným alfám narazil na minimum problémů, jak se vám to povedlo?

Děkuji. Snažíme se vypouštět časté a pravidelné updaty. Minimum bugů máme hlavně díky početné a aktivní komunitě která odhaluje chyby a pokouší se občas přijít i s určitým řešením.

6) Nestává se to často, že by vývojáři nabídli svůj produkt zadarmo. Co vás přivedlo k tomuto nápadu?

T: Náš projekt byl určen hlavně pro zábavu s přáteli, nehledáme v něm větší komerční smysl. Ve zpětném pohledu, je to něco jako projekt Wikipedia v dávné historii, kromě toho, že je videohra, a měla mnoho z charakteristik zdarma. Prakticky měla vlastnosti open-source projektu, dlouho předtím, než byla ve skutečnosti svobodně licencovaná v roce 2009.

7) Jaké jsou vaše plány po vydání tohoto titulu?

T: Hlavně doufáme v další vývoj současné hry. Přidání mnoha nových aspektů. Pro příklad bych uvedl nové frakce a historické éry. Stále toho máme hodně před sebou.

Výborná volba

Co si budeme povídat, na trhu v tento moment není moc velký výběr kvalitních strategii. I přesto že je hra zatím v Alfě tak nabízí skutečně mnoho. A ještě k tomu na rozdíl od ostatních titulů ve vývoji je hra plně zdarma. Jediné mínus je možná grafika ale to se dá jednoduše překousnout. Takže za předpokladu, že máte rádi RTS tak je tento kříženec Age of Empires a Rise of Nations pro vás jasnou volbou.

Zde link ke stažení:http://play0ad.com/download/win/

Barbarské osídlení
Barbarské osídlení
Hodnocení hry
Těším se
  • Návrat staré dobré RTS
  • Historický podklad
  • Pestrost jednotek a budov
  • Velkolepé bitvy
  • Na práci moderů
Bojím se
  • Nevyrovnanosti jednotlivých frakcí
  • Toho že neosloví širší publikum
Shrnutí: V tento moment je to výborná strategie, která navazuje na tradici kvalitních RTS. Časem se ukáže, jestli hra naplní plně svůj potenciál.Titul je zadarmo, takže proč jej nevyzkoušet a nepřesvědčit se na vlastní kůži za co hra skutečně stojí.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Preview: 0 A.D - Age of Empires se vrací?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Rian    Rise of Nations, moje nejoblíbenější rts, všechny ostatní mi vždycky přišli nezajímavé :D Ale jestli to tohle připomíná, milerád si to zahraju. Skvělý článek :)Rianrian808    29.6.2014 15:26 Rian

Rise of Nations, moje nejoblíbenější rts, všechny ostatní mi vždycky přišli nezajímavé :D Ale jestli to tohle připomíná, milerád si to zahraju. Skvělý článek :)

Draper   1x   Není to zas tak špatné, zrovna to hrajuDraperdraper18948    28.6.2014 14:11 Draper

Není to zas tak špatné, zrovna to hraju

ThainDegu člen redakce    Pro ty kteří mají zájem jsem do článku přidal menší rozhovor s tvůrci hry.ThainDeguthaindegu27578    27.6.2014 17:45 ThainDegu

Pro ty kteří mají zájem jsem do článku přidal menší rozhovor s tvůrci hry.

honza784512    Vypada to dobre, ale jde poznat ze to je teprve alpha verze... Ale myslim si, ze se díky dote 2 od Valve a take díky d2moddin dočkáme celkem brzy něčeho jako Warcraft 4 :Dodkaz ]honza784512honza7845128150    26.6.2014 12:33 honza784512

Vypada to dobre, ale jde poznat ze to je teprve alpha verze... Ale myslim si, ze se díky dote 2 od Valve a take díky d2moddin dočkáme celkem brzy něčeho jako Warcraft 4 :Dodkaz ]

sonic    Prozatím je titul zadarmo? Tenhle titul byl zadarmo, je a bude (žádný free2play, nic takovýho, je to PROSTĚ zdarma) , navíc je opensource, takže můžete stahovat zdrojáky, pokud chcete, můžete jim pomáhat s vývojem, byť třeba jen překládat do češtiny. Plus bych tedy přiřadil kromě ceny a otevřenosti ještě tomu, že je multiplatformní. Díky tomu si v Linuxu ve správci balíků najdu 0 AD a kliknu na instalovat... a je to :)sonicsonic12978    26.6.2014 12:15 sonic

Prozatím je titul zadarmo? Tenhle titul byl zadarmo, je a bude (žádný free2play, nic takovýho, je to PROSTĚ zdarma) , navíc je opensource, takže můžete stahovat zdrojáky, pokud chcete, můžete jim pomáhat s vývojem, byť třeba jen překládat do češtiny. Plus bych tedy přiřadil kromě ceny a otevřenosti ještě tomu, že je multiplatformní. Díky tomu si v Linuxu ve správci balíků najdu 0 AD a kliknu na instalovat... a je to :)

Halalí    ThainDegu ajo, zmátlo mě to červené mínus :-DHalalíhalali26782    26.6.2014 11:35 Halalí

ThainDegu ajo, zmátlo mě to červené mínus :-D

Pongi    Vypadá to zajímavě, když vyšlo AoM Extended edition moc jsem si ho užil tohle by mohlo stát za to :-)Pongipongi20411    26.6.2014 10:32 Pongi

Vypadá to zajímavě, když vyšlo AoM Extended edition moc jsem si ho užil tohle by mohlo stát za to :-)

ThainDegu člen redakce   1x   To že se toho bojím, neznamená že je to zápor :D Spíše bych rád viděl ve hře početnou komunitu :)ThainDeguthaindegu27578    26.6.2014 09:27 ThainDegu

To že se toho bojím, neznamená že je to zápor :D Spíše bych rád viděl ve hře početnou komunitu :)

Halalí    To, že hra neosloví širší publikum, rozhodně není zápor, ostatně takový Thief doplatil nejvíc na to, že byl "pro širší pulblikum" (a přitom vlastně pro nikoho, nováčci moc nenakupovali a skalní fanoušci většinou kritizovali) AoE 2 je podle mě dodnes nepřekonaná (možná dokonce nepřekonatelná) RTS. Hra ale vypadá zajímavě a článek je hezkýHalalíhalali26782    26.6.2014 08:47 Halalí

To, že hra neosloví širší publikum, rozhodně není zápor, ostatně takový Thief doplatil nejvíc na to, že byl "pro širší pulblikum" (a přitom vlastně pro nikoho, nováčci moc nenakupovali a skalní fanoušci většinou kritizovali) AoE 2 je podle mě dodnes nepřekonaná (možná dokonce nepřekonatelná) RTS. Hra ale vypadá zajímavě a článek je hezký

Draper    Vypadá zajímavě :)Draperdraper18948    23.6.2014 20:42 Draper

Vypadá zajímavě :)