Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Preview: Survarium - Stalker se vrací?

Úterý 22.7.2014 20:44 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí
Preview: Survarium - Stalker se vrací?

Když se řekne stalker, moje myšlenky hned zalétnou k výborné hře STALKER: Shadow of Chernobyl. Na tu mám snad ty nejlepší vzpomínky. A proto, když jsem dostal přístup k Survariu, tak jsem jednoduše nemohl odolat a hned jsem se vrhl do tohoto postapokaliptického světa. Jak jsem v něm nakonec uspěl, podařilo se mi přežít?

Stalker se vrací

Zarostlé vesnice, rozlehlé tovární komplexy či opuštěný satelit, to jsou jedny z mnoha lokací, které tato hra nabízí. Každá z nich je naplněna spoustou zajímavých objektu a detailů, jenž dokáží hned na první pohled zaujmout. Jednoduše řečeno, je z nich cítit atmosféra starého dobrého Stalkera. Nejvíc se mi na tomto celku libí různorodost. Jediný detail škodící celkovému dojmu bylo to, že se mapa ze začátku tváři celkem otevřeně. Pocit trvá do momentu, kdy narazíte na neviditelnou překážku při skoku na dobrou ostřelovačskou pozici. Ale tento detail se snad podaří časem vyřešit.

Vaší hlavní prioritou uprostřed bitevního pole je získání důležitých bateriových článků. Team, který jich má u konce nejvíc, po patnácti minutách vítězí. Mezi tím co vaše parta bude hledat životně důležité zdroje, můžete se porozhlédnout po okolí a prozkoumat smrtící anomálie. Kdo ví, možná budete mít štěstí a naleznete drahocenný artefakt. Ten se dá využít mnoha způsoby. Záleží na tom, jaký vzácný předmět jste našli. Některé z nich uzdravují, jiné zas zastavují kulky. Vše je však možné jen jednou.

Pro tento moment stálo za to umřít
Pro tento moment stálo za to umřít

Poslední náboj

Jak navodit ten pravý pocit survivalu v normální FPS? Jednoduše. Autoři vám vezmou možnost získávat náboje jinak než před začátkem kola. To pro vás znamená, že když se nevyhnete neuváženému střílení, tak pro vás hra brzo končí. Většina stalkerů totiž své kulky investuje do smrtících zásahů. Hra jako celek vyžaduje určitou dávku trpělivosti, když budete po mapě běhat jako zmatený králík, ničemu nepomůžete a ještě jako bonus dostanete dostatečně záporné score, takže se časem naučíte opatrnosti a přesné mušce.

Postava dostává normální zranění a naštěstí zde není mladší komunitou tolik oblíbený breath systém, při kterém se životy regenerují za pomoci hlasitého dýchání a rudé obrazovky, ale klasická postava vašeho hrdiny, jenž by se dala přirovnat k režimu Red Orchestry 2. Raněný si své bolístky může vyléčit za pomocí lékárniček a bandáží.

Častý a oblíbený moment
Častý a oblíbený moment

Nádech RPG

Po přežití dostatečného množství bitev, postava získává nové úrovně. Při každém levelu je možné zainvestovat do jedné z vlastnosti vylepšující vaše primární statistiky. A aby ve hře nebylo málo RPG prvků, tak je zde i systém frakcí, za které můžete bojovat a plnit pro ně určité úkoly. Čím dále v jejich hierarchii jste, tím více máte možností, jak po stránce zbraní tak i výzbroje. Váš začátek totiž není zrovna jednoduchý. První zbraně nejsou ty nejlepší kousky na skladu. Starý dobrý mossin nemůže například konkurovat moderní ostřelovací pušce. Proto je potřeba se na úkoly minimálně pro začátek skutečně zaměřit, bez nich to prostě nepůjde. Za dva herní dny se v tento moment můžete vypracovat na veterána frakce.

Po dosažení páteho levelu, se váš charakter dostává z pomyslné žumpy, kde zůstávají převážně mladší hráči, které tato hra nebaví a vyloženě jí kazí. Dostávají se vám do rukou mnohem lepší zbraně a požadavky, na to jak hrajete, stále rostou. Je fajn stát se základním vybavením proti ostříleným stalkerům a porazit je. Sice je to trošku náročnější, ale pro ty, kteří mají rádi výzvy stejně jako já, je to jasná volba.

Jakožto F2P hra nabízí možnost setkat se s obchodem, v kterém můžete nakupovat jak za reálnou, tak i herní měnu, různé zbraně, náboje, lékárničky či jiné herní doplňky. Naštěstí nejsou uživatelé, kteří nehodlají do hry nic investovat, výrazně znevýhodněni, takže by se dalo říct, že hra je a snad i nadále bude free to play a ne pay to win.


Co mě dokáže naštvat

Bez problému bych dokázal opomenout bugy, protože je to alfa. Problém je jinde. Komunita se zde skládá z cheateru a ruských dětí. Uvedu příklad. Prakticky vyhrané kolo, 8 beden baterii v základně. Člověk by si řekl jasná výhra. Opak byl pravdou. Z neznámých důvodu byl čas prodloužen o minutu. Přiběhl nesmrtelný hráč, vyházel nám všechny bedny z uložiště a prohrali jsme. Co to jako má znamenat? Popřípadě se zde spoluhráči mezi sebou zabijí, což by mohlo být vyřešeno kickem ze serveru po určitém počtu zabití svých spojenců. Tyhle momenty dokázali naprosto skvěle pokazit můj zážitek ze hry.

Ozáření není zrovna idealní stav
Ozáření není zrovna idealní stav

Chce to ještě čas

Čeká nás ještě řada updatů, a proto bych uvedl jen ten, co bude následovat. Dočkáme se Anomálních bouří, klanů, nových lokací a samozřejmě lepší úpravy vaší postavy. Díky tomu možná nebudete vy a parta, s kterou bojujete vypadat jako armáda klonů. Čtvrtý kvartál tohoto roku nám možná přinese dokonce i free survival modul.

V tento moment před sebou vidím výbornou FPS se spoustou realistických prvků. Snad se časem rozšíří do velikosti Stalkera. Do budoucna má hra skutečně velký potenciál a důležité je, aby ho naplnila. Ale toho se snad bát nemusíme. Podle tvurců jsme na začátku cesty, takže se jistě máme na co těšít. Já se tedy určitě těším.

Dlouha cesta na mě ještě čeká.
Dlouha cesta na mě ještě čeká.
Survarium na PC Hodnocení hry
Těším se
 • Rozlehlost map
 • Pestrou paletu zbraní
 • Anomálie
 • Realistický režim životů
 • Omezené množství nábojů na kolo (Jedna kulka jeden náboj)
 • Frakce
 • Open World
Bojím se
 • Dětí ve vlastním teamu co mě střelí do zad bez větší pointy
 • Vysokého pingu
 • Že ve hře nebude anti-cheat ochrana
 • Hra zůstane jen čistým FPS s mírným nádechem RPG
 • Lidí co si pletou hru s CoD či BF. (neví co dělat)
Shrnutí: Tato hra je výborným FPS které má budoucnost prozářenou sluncem. Jediné co mě za dobu co jsem hrál trápilo byla stávající komunita ta se snad časem ale pro třídí. Zatím mám ze hry skutečně dobré pocity až na pár detailů je to výborný kousek jenž Stalkerovi nedělá ostudu.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Survarium na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Survarium Screenshot ze hry Survarium Screenshot ze hry Survarium Screenshot ze hry Survarium Screenshot ze hry Survarium Screenshot ze hry Survarium Screenshot ze hry Survarium Screenshot ze hry Survarium
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Preview: Survarium - Stalker se vrací?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
sajrajtek    Za článek :thumbup: , za Stalkera :dance: :lol: , za Survarium zatím :-D . Uvidíme časem.sajrajteksajrajtek5392    25.7.2014 19:28 sajrajtek

Za článek :thumbup: , za Stalkera :dance: :lol: , za Survarium zatím :-D . Uvidíme časem.

ThainDegu člen redakce    Lišák: Stalker mi na první pohled také moc nesedl. Došel jsem k němu znovu až časem jako u mnoha jiných her. Je to asi o tom chtít trošku poznat ten svět :) DayZ jsem ještě neměl příležitostnost otestovat takže nemůžu soudit :)ThainDeguthaindegu27578    23.7.2014 00:14 ThainDegu

Lišák: Stalker mi na první pohled také moc nesedl. Došel jsem k němu znovu až časem jako u mnoha jiných her. Je to asi o tom chtít trošku poznat ten svět :) DayZ jsem ještě neměl příležitostnost otestovat takže nemůžu soudit :)

Lišák    ThainDegu: Stalker mě osobně pořádně nechyt. Čekal jsem hutnou atmosféru a temnější prostředí a oni stále nikde. Dayz mi v těhle aspektech přišlo lepší, a to jsem viděl jen ukázky (bavím se o původní modifikaci) . Nebrat, prosím, jako flame.Lišáklisak29188    22.7.2014 23:16 Lišák

ThainDegu: Stalker mě osobně pořádně nechyt. Čekal jsem hutnou atmosféru a temnější prostředí a oni stále nikde. Dayz mi v těhle aspektech přišlo lepší, a to jsem viděl jen ukázky (bavím se o původní modifikaci) . Nebrat, prosím, jako flame.