Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Recenze: Mass Effect - RPG co zaujme

Pondělí 21.7.2014 11:12 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí

Recenze: Mass Effect - RPG co zaujmeJe tu léto, čas na staré dobré tituly, které oslovili srdce nejednoho hráče. V těchto parných dnech jsem usedl k prvnímu dílu oslavované série Mass Effect. Líbil se mi nakonec, anebo si další díly již nezahraji?

Začáteční rozpaky

Ze začátku příběh vypadá jako klišé. Popravdě jsem nebyl v první půl hodině hraní moc zaujat.  Mise, při které měl být váš hrdina povýšen do řad Spekter, se překvapivě nezdaří a jako bonus si z ní odnese podivnou vizi plnou krve a mrtvých. Hlavní dějová linie se točí hlavně kolem lovu na zrádce z řad Spekter turiana Serena, který plánuje hodně ošklivé věci a lidská rasa není pro něj na prvním místě v žebříčku oblíbenosti. Je tedy jen na vás, jak jej zastavíte. Čeká nás snad každý z WoW momentů, který si dokážete představit. Takže příběh zde na mě působí skutečně výborným dojmem. Človek neznalý her by to přirovnal k Velkofilmu.

Hodně pěkné je, že hra dává skutečně obrovský prostor a prakticky hráče do ničeho nenutí, za což jsem jí já osobně vděčný. Nemám rád RPG tituly, kde musím běhat z jednoho místa na druhé a prakticky nemám dost prostoru, abych si pořádně vychutnal prostor, který mi hra nabízí. Můžete zde buď jít po stopách Serena, anebo jednoduše dělat vedlejší mise, které se točí jak okolo vaší posádky, tak i peněžních transakcí.

A jak je na tom tvorba postavy? Celkem hodně dobře, ze začátku si můžete vybrat buď přednastavený charakter, anebo si vytvořit svůj vlastní podle vlastních představ. Znovu stejně jako u jiných her zde máme na výběr mezi cestou síly, techniky a určité formy magie. Každá z tříd má své výhody, ale i omezení, takže volte obezřetně. Rozhodnutí padne i při výběru pohlaví.

Převaděč
Převaděč

Jak velký je vesmír?

Vesmír Mass Effectu je obrovský. Různorodost planet je skutečně krásný aspektem hry. Škoda jen občasné prázdnoty a nezaplněnosti. Ale pro ty, co rádi jezdí autem, to zas takový problém nebude. Celkově je prostor, který nám autoři dávají, využit tak na půl. No snad to bude v dalším díle vyřešeno trošku lépe.

Hned poté, co lidé opustili svou domovskou planetu, bylo nutné seznámit se i s ostatnímy obyvateli vesmíru. Mezi jedny z členů rady a také nejvýznamějších ras patří Asarianky, Turiané a Salariani. Každý z druhů má své kultůry, zvyky a zájmy, jedno však mají společné. Berou lidskou rasu jako podřadný druh, takže je názory vašeho národa moc nezajímají. Časem jim snad ukážete, že je potřeba brát váš domov vážně. Temnou stranu síly zde budou představovat gethové. Ti byly vytvořeni kvariany, ale časem se jejich projekt trošku vymkl z rukou. Nyní je tento národ inteligentních robotů jednou z hlavních hrozeb galaxie.

Složení posádky Normandie je skutečně pestré. Někteří z členu dokonce bojují s určitou formou rasismu a nevoli vůči návštěvníkům. Časem se s tím však jednoduše budou muset vyrovnat. Na palubě máte krogana Wrexe. Jeho druh je skutečně nebezpečným protivníkem, s kterým si není radno zahrávat. Dalším z party je technicky zdatná kvarianka Tali. Následujícím pomocníkem je turian Garrus, který sloužil v C-Sec, ale rozhodl se, že se připojí k Shaperdovy, aby s ním dostihl Sarena. Poslední mimozemskou obyvatelkou lodi je asarianka Liara, ta vyníká hlavně ve vědeckém směru. Lidské parťáky tvoří Ashley a Kaiden. Každý z nich má svůj příběh, stačí je jen trošku lépe poznat.


Je krásné vidět domov
Je krásné vidět domov

Je těžké rozhodnout

Hra je plna zajímavých rozhodnutí, které vám občas skutečně dají zabrat. Co byste například dělali v moment, kdy k vám promlouvá obří brouk skrz mrtvé tělo a žádá vás, aby jste mu dali svobodu? Nevím proč, ale já osobně jsem si vybral to, že mu dám i přes jeho zrůdnost svobodu. Asi je to mou slabostí k netvorům a experimentování.

Nejsou zde však jen rozhodnutí ve vedlejších úkolech či hlavní linii. Duležité jsou i rozhovory s postavami vaší posádky, s kterými Shaperd rozvýjí svůj vztah. Můžete si z nich vytvořit výborné přátele či dokonce oponenty, protože v určitých názorech či myšlenkách spolu nebudete souhlasit. Ale musím říct, že poznávat jednotlivé kultůry a názory členů vašeho teamu může být skutečně fantastické. Někdy ale lepší poznaní může vést až k celkem prekerním situacím. No nerad bych spoileroval, takže popojedeme dál.

Rozhodnutí ovlivňují i misky vah vaší postavy. Jednotlivé volby mohou Shaperda přivést jak na stranu dobromyslného ochránce, který se řídí právem a snaží se vše držet v mezích zákona, anebo naopak se z něj stane rebel, pro kterého nebude problém při řešení problémů jednoduše použít zbraň místo dlouhé rozmluvy. Já osobně jsem si vybral cestu dobra a moralních rozhodnutí. Je dobré být zlý, ale tady mi to na hlavní charakter jednoduše nesedlo, takže asi proto ta cesta světla.

Rozhodnutí je jen na vás
Rozhodnutí je jen na vás

Obchod

Důležitou součástí soužití ras ve vesmíru je jistě obchod. Ten je v Mass Effectu skutečně zajímavou složkou hry. Prodavači nabízejí různé zbroje, zbraně a vylepšení. Nabídka arzenálu je tu skutečně pestrá, takže si vaše postava má z čeho vybírat. Hlavně díky řadě zbrojních korporací, které na trh valí své zboží skutečně ve velkém.

Na začátku zvolená třída může ale nosit jen určité typy zbraní, díky tomu nejsou například pro jiné povolání tak účiné či jsou pro ně dokonce k ničemu. Každá z vašich hraček má ze začátku dvě vylepšení, jedno je určeno pro úpravu zbraně a to druhé slouží jako určitý typ zásobníku, do kterého určujete munici. A které pušky ve výbavě najdete? Jsou zde pistole, brokovnice, ostřelovací pušky a samozřejmě kulomety. Výběr skutečně není malý. A kterým by to nestačilo, je tu ještě mnoho zbrojí pro různé rasy. Hra se v tomto směru nemá za co stydět.

Ubber Cool
Ubber Cool

První krůčky

Do tohoto světa jsem přišel jako nováček. Zprvu na mě působil trošku nezáživně a orientace dosahovala prakticky bodu mrazu. Po pár hodinách jsem ale této hře přišel skutečně na chuť a musím říct, že mě Mass Effect začal skutečně bavit. Poznávání posádky, epické momenty a spousty dalších prvků, které tato hra obsahuje, prostě hráče vtáhnou a nepustí. Těším se, jak se již za pár hodin pustím do dalšího dílu.


Mass Effect na PC, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Mass Effect
» Více o hře
Líbí se mi
  • Příběh na úrovni velkofilmu
  • Výborné postavy
  • Zajímavé vedlejší úkoly
  • Cestování ve vesmíru
  • Obsáhla paleta zbraní a zbroje
  • Dabing a soundtrack
Vadí mi
  • Ze začátku trošku neohrabané ovládání
  • Mírný stereotyp
  • Hodně nudný začátek
Verdikt: Hra je výborným začátkem fantastické série. Je tedy povinností každého fanouška RPG si jí zahrát. Ze začátku se možná budete nudit ale později vás Mass Effect skutečně zaujme natolik že se budete hned po dohrání těšit na následující díl.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Mass Effect na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Mass Effect Screenshot ze hry Mass Effect Screenshot ze hry Mass Effect Screenshot ze hry Mass Effect Screenshot ze hry Mass Effect Screenshot ze hry Mass Effect Screenshot ze hry Mass Effect
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: Mass Effect - RPG co zaujme
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Lelanka    jo, to znám :DLelankalelanka10911    7.9.2014 15:56 Lelanka

jo, to znám :D

ThainDegu člen redakce     mám všechny rozepsané atd :D :D Jen se celkově nemůžu dokopat k opravě a celkové úpravě článku :DThainDeguthaindegu27578    6.9.2014 14:03 ThainDegu

mám všechny rozepsané atd :D :D Jen se celkově nemůžu dokopat k opravě a celkové úpravě článku :D

Lelanka    Už se těším na recenzi dalšího dílu, jestli se do ní někdy pustíš. :) Každopádně si myslím, že každý díl má své pro a proti, ale nejepičtější je rozhodně druhý díl.Lelankalelanka10911    6.9.2014 13:52 Lelanka

Už se těším na recenzi dalšího dílu, jestli se do ní někdy pustíš. :) Každopádně si myslím, že každý díl má své pro a proti, ale nejepičtější je rozhodně druhý díl.

Garrosh    tož tak teď se to snad změní ... EA má prej nového ředitele ... takže držme palceGarroshgarrosh9143    23.7.2014 12:41 Garrosh

tož tak teď se to snad změní ... EA má prej nového ředitele ... takže držme palce

ThainDegu člen redakce    Lišák: Je fakt že DLC v kterých je důležitá část příběhu by měla být zadarmo. Jejich politika v tomto směru hodně na prdThainDeguthaindegu27578    22.7.2014 17:52 ThainDegu

Lišák: Je fakt že DLC v kterých je důležitá část příběhu by měla být zadarmo. Jejich politika v tomto směru hodně na prd

Lišák   2x   Itr33: Spíš to, že některá už by měla být součástí původní hry vzhledem k jejich důležitosti pro hlavní dějovou linii (např. Leviathan, From Ashes, Arrival - když navazuje začátek třetího dílu na konec placeného dlc, není to zrovna nejlepší) . Placený obsah navíc by podle mě neměl obsahovat nic v tomto smyslu zásadního.Lišáklisak29188    22.7.2014 15:32 Lišák

Itr33: Spíš to, že některá už by měla být součástí původní hry vzhledem k jejich důležitosti pro hlavní dějovou linii (např. Leviathan, From Ashes, Arrival - když navazuje začátek třetího dílu na konec placeného dlc, není to zrovna nejlepší) . Placený obsah navíc by podle mě neměl obsahovat nic v tomto smyslu zásadního.

ThainDegu člen redakce    U druhého dílu je většina DLC taky celkem nesmyslně rozházená. :) Takže se mi také politika EA ve směru DLC nelíbí :)ThainDeguthaindegu27578    22.7.2014 11:20 ThainDegu

U druhého dílu je většina DLC taky celkem nesmyslně rozházená. :) Takže se mi také politika EA ve směru DLC nelíbí :)

ltr33   1x   Co ti na ní vadí? Podle mě snad jediné DLC co si zaslouží koupit dobrý obsah, dlouhý a nové možnosti a cena není nějak zlá když porovnáš s ostatníma hrama kde ti dají 1 zbraň a jednu mapu za dvojnásobnou cenu :Dltr33ltr3311336    21.7.2014 15:57 ltr33

Co ti na ní vadí? Podle mě snad jediné DLC co si zaslouží koupit dobrý obsah, dlouhý a nové možnosti a cena není nějak zlá když porovnáš s ostatníma hrama kde ti dají 1 zbraň a jednu mapu za dvojnásobnou cenu :D

Lišák   1x   Úžasná série. Jen mi vadí dlc politika Bioware. Žádné jsem sice ještě nekoupil, ale láká mě Lair of the Shadow Broker a Citadel.Lišáklisak29188    21.7.2014 14:36 Lišák

Úžasná série. Jen mi vadí dlc politika Bioware. Žádné jsem sice ještě nekoupil, ale láká mě Lair of the Shadow Broker a Citadel.

ltr33    Recenze se dobře čte je super :) no nejvíc mě bavila asi 3 jen škoda mohli dat kvalitnější konecltr33ltr3311336    21.7.2014 13:29 ltr33

Recenze se dobře čte je super :) no nejvíc mě bavila asi 3 jen škoda mohli dat kvalitnější konec

Garrosh   1x   já vždy věděl že jsem divný :D Mass Effect je moje nejoblíbenější herní série ... aktuálně hreju ME3 ... ale první dál mě tak nějak bavil nejméně :D neříkám že to je špatná hra nebo tak ... ale jinak souhlasím ... klidně by si zasloužila 10bGarroshgarrosh9143    21.7.2014 13:14 Garrosh

já vždy věděl že jsem divný :D Mass Effect je moje nejoblíbenější herní série ... aktuálně hreju ME3 ... ale první dál mě tak nějak bavil nejméně :D neříkám že to je špatná hra nebo tak ... ale jinak souhlasím ... klidně by si zasloužila 10b

ThainDegu člen redakce    Taky jsem se právě na to vrhl, protože mi to bylo často doporučováno :DThainDeguthaindegu27578    21.7.2014 11:33 ThainDegu

Taky jsem se právě na to vrhl, protože mi to bylo často doporučováno :D

Geralt z Rivie    Nikdy jsem to nehrál, ale mohl bych to zkusit když to má tolik dobrých hodnocení.Geralt z Riviegeralt-z-rivie17274    21.7.2014 11:24 Geralt z Rivie

Nikdy jsem to nehrál, ale mohl bych to zkusit když to má tolik dobrých hodnocení.