Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Recenze: The Sims 4 - Ve stínu loadingu

Sobota 6.9.2014 08:23 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí

Recenze: The Sims 4 - Ve stínu loadinguMáme tu nový díl slavné série The Sims. Co nového nám přinesla EA tentokrát? Dostali jsme skutečně plnohodnotnou hru, anebo se máme bát přílišné osekanosti, která jen čeká na nálož DLC?

Příjemný začátek

Na začátku hry jsem byl mile překvapen skutečně propracovanou tvorbou vašeho charakteru. Ta záplava možností, které mi byly vloženy do rukou, mě naprosto fascinovala. Pro příklad jí můžete zvolit přesné parametry těla, typ chůze a detailní tón hlasu. Jedinečnost postavičky se tu dala skutečně zdůraznit a oproti předchozímu dílu bylo tvoření celkem jednoduché. Hráč si ho díky tomu může skutečně vychutnat. Je to prostě jedna ze zábavnějších částí The Sims 4.

Důležité jsou samozřejmě i povahové vlastnosti simíka. Základním kamenem je životní cíl vaší postavičky. Celkově máte na výběr z deseti přání ty se pak dělí do 23 pod ambicí. Ty by si váš simík přál splnit. Po vybrání vaší priority jsou zde vlastnosti, které má přímo vaše postavička. Těch je okolo 36.Každý z vlastností má své kladné, ale i temné stránky. Postava, která je například ambiciózní, je za předpokladu, že není v práci povýšena naštvaná a vzteklá. Hodně zajímavou charakterovou vlastností je rozhodně vyšinutost. Simík má nepředvídatelné chování a občas mluví sám se sebou. Mě nejvíce zaujaly právě špatné vlastnosti, dělali hru daleko víc zábavnější, než ty pozitivní.

Rodinu jako takovou nemusíte mít celistvou. Díky genetické vsuvce je možné si rodinné příslušníky vytvořit jednoduše ze zkumavky. Zajímavé je, že takto můžete stvořit nejen své potomky, ale i rodiče či dokonce prarodiče vaší postavičky. Popřípadě si je můžete vybrat ve sportce. Jednoduše hodíte kostkou a náhodně se vám určí vaši předci.

Stejně příjemnou novinkou je i úprava vašeho domu. Pokud vás nebaví detailní úpravy vašeho domu, můžete pro jednotlivé místnosti využít již přednastavenou šablonu. Oproti předchozímu systému je to značný krok kupředu. A hráč je tak vystaven celkem příjemnému zážitku z budování jeho domova.

Lázeňskou Oáza
Lázeňskou Oáza

Na samotě u lesa

Poté, co se s vaším simíkem nastěhujete do jedné z oddělených lokací, pomalu ale jistě začnete poznávat své sousedy a svět kolem sebe. Ti, co prozatím nemají zkušenost s žádným dílem této série, budou dle mého celkem spokojeni. Okolí vypadá celkem aktivně. Pro ty, co hráli předchozí díl, znovu nastává problém. EA nám odebrala skutečně hodně prvků, které hře jednoduše schází. Přidala pár nových, ale ty staré nejdou nahradit tak prostě. Odebrání batolat a bazénů byla skutečně velká chyba. Ale časem budou přidány do hry za nemalou sumu.

Prozatím mají hráči možnost vybrat si ze dvou lokací, do kterých se budete moci nastěhovat. Vrbovou Zátoku a Lázeňskou Oázu. Oáza je písčité městečko u moře a Zátoka je přímořské městečko. V určitém směru jsou si obě dost podobné. Výrazně je odlišují jen menší detaily a jiné typy zábavy. První nabízí například více nočního vyžití. Druhé je naopak spíše zaměřeno na normální život. Obě však mají park, posilovnu a muzeum. Města jsou mezi sebou propojena, takže hráči mají možnost navštívit rodinu svých přátel a známých.

Jako celek je mapa města rozdělena do řady lokací. Není to celistvý open-world jako v minulém díle.

Na samotě u lesa
Na samotě u lesa

Práce v jiné dimezi

Oproti předchozímu dílu na mě hodně zajímavě působila i cesta do práce. Ta podle EA existuje asi v jiném vesmíru či dimenzi. Jinak si to totiž nedokážu představit místo, aby můj simík šel do jeho zaměstnání a jednoduše zmizel. Na několik hodin sem tedy prakticky ztratil přehled o přímém pohybu mého sima. Pro někoho je to možná pěkné zjednodušení hry, ale já měl přeci jen rád zdlouhavé cestování a celkově pocit z toho, že postava skutečně něco dělá. Tuto super schopnost však nemáte jen vy. I ostatní postavy si občas jen tak zmizí.

Vtipný moment nastane v okamžiku, když je možné jít na navštěvu o trávník dál. A i přesto, že tam krom zelené plochy nic není, hra nahodí loading. Proč má postava není schopná přejit přes ulici bez trapného načítání? The Sims 4 nabízí v prvních momentech hráči kvanta svobody, ale následně je mu sebrána díky řadě omezení. Simík prakticky ani nepřejde ulici bez loadu. Po pár hodinách mi můj dům začal připadat spíše jako vězení, z kterého se dalo uniknout jen pomocí načítání. Díky bohu za normalní PC. S horší sestavou bych padesát procent času existoval jen v loading screenu.

Abych ale nezůstal jen u toho špatného. Hra má i řadu pozitivních vlastností ve směru poznávání. Hodně zajímavé je například seznamovat se s rodinou, kterou utvořil jiný uživatel. Pro příklád má postava, nezadaný mladý génius, se rozhodla dát dohromady s osamělou matkou dvou synů, kterou vytvořila má drahá polovička. Musím říct, že jejich soužití působilo celkem zajímavě.

Hodně zajímavě na mě působila i možnost uprostřed noci pozvat na svůj pozemek mého malého souseda. Ten na jeho smůlu nespal, takže jsme si spolu užili spoustu radovánek.

Plešoun
Plešoun

Páteř hry

Tou jsou dozajista emoce, které jsou v tomto dílu skutečně fantasticky vytvořeny. Hra ve směru vcítění do lidských citů splnila přesně to, co slíbila. The Sims 4 přináší snad všechny emoce, na které si jen můžete vzpomenout. Občas vám to připomene dokonce sebe sama, což je v určitých případech velmi humorné. Někdy ale člověk muže reagovat jinak, než by jste předpokládali, což je v tomto světě také dost možné.

Většina aktivit, které hra nabizí, ze začátku vypadá celkem slibně. Prakticky to vypadá tak, že by člověka měli zaujmout a nepustit. Likvidace předmětů, rybaření či lovení krásných sousedek ze začátku vypadá celkem slibně. Škoda jen, že po celkem krátkém čase začně nudit. Dodatečný placený obsah dozajista přidá ty, které vydrží na delší časový úsek.

Hmm
Hmm

Krok zpět?

Člověk se při spuštění The Sims 4 těší na něco nového. Vývoj v této sérii byl v každém dílu celkem výrazný. Druhý díl nás ohromil lepší grafickou stránkou než první a třetí zase přivedl hráče do otevřeného světa. Již na něj nadále nečekali otravné loadingy, které jednoduše kazily dojem z hraní. Většina z nás by očekávala od nového dílu této série závratné změny. Ano některé tu jsou, ale jsou zde i kroky zpět. V momentu, kdy jsem se díval na požadavky na HW, jsem očekával otevřený svět a něco co mi určitým způsobem vezme dech. Popravdě jsem do rukou dostal něco podivného.

Tyto a jiné detaily jsou možná důvodem toho, proč EA nedala recenzentům kopie dříve než po vydání. Rozhodně se nebojím toho, že bychom některý obsah do budoucna nedostali ve formě skutečně mastných DLC.

Oblíbený loading
Oblíbený loading

Čeká nás skutečně pořádný balík DLC

Co si říct na závěr. Hra skutečně posunula některé aspekty hodně kupředu. Tvorba postavy, stavění vysněného domu a emoce simíků jsou skutečně fantastické. Otázkou je, jestli vám tyto novinky budou stačit ve světě, který je ochuzen o skutečně pestrou paletu vlastností, které dostal v minulých dílech. Oželíte otevřený svět, bazény, batolata a celkově větší posun v hratelnosti? Já rozhodně ne. Jestli vám v životě schází emoce, tak je The Sims 4 hra právě pro vás. Za předpokladu, že ne, tak se jí pokuste vyhnout obloukem.

Bez loadingu to prostě nejde
Bez loadingu to prostě nejde
The Sims 4 na PC, PS4, Xbox One, Mac Hodnocení hry
Skóre hry 6 6/10
The Sims 4
» Více o hře
Líbí se mi
 • Emoce, které prakticky tvoří páteř této hry
 • Tvorba postaviček
 • Jednoduchá úprava domu
 • Propojené rodiny
Vadí mi
 • Otevřený svět někam zmizel
 • Bugy
 • Absence batolat a bazénů
 • Loadingy jsou fakt super
 • Hra je plně připravená na várku DLC
 • Celkový Downgrade
 • Skutečně mi uniká důvod HW náročnosti
 • Teleportace do práce
 • Velká nevyváženost poměru cena vs obsah
Verdikt: Nevím, jestli pár novinek dokáže vykompenzovat ořezanost hry. Odebráním některých prvků se The Sims 4 vrátili o pár kroků zpět. Jediné co ho zachránilo před pádem, jsou výborně vypadající emoce a zajímavá tvorba postavy. Cena prozatím rozhodně neodpovídá tomu, co je vám za ní nabídnuto. DLC časem dodají vše, co hra potřebuje ,toho se skutečně u EA nebojím
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
The Sims 4 na PC, PS4, Xbox One, MacScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry The Sims 4 Screenshot ze hry The Sims 4 Screenshot ze hry The Sims 4 Screenshot ze hry The Sims 4 Screenshot ze hry The Sims 4 Screenshot ze hry The Sims 4 Screenshot ze hry The Sims 4 Screenshot ze hry The Sims 4
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: The Sims 4 - Ve stínu loadingu
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
kojot    skylines: zas nepřeháněj :Dkojotkojot14015    12.9.2014 16:40 kojot

skylines: zas nepřeháněj :D

skylines    Nehrál jsem to ale nabývám dojmu že první The Sims bylo propracovanější :D

morrelo: NFS tenhle postup systematického kažení her už stál i život :D
skylinesskylines11568
    12.9.2014 16:09
skylines

Nehrál jsem to ale nabývám dojmu že první The Sims bylo propracovanější :D

morrelo: NFS tenhle postup systematického kažení her už stál i život :D

Umbar   1x   Rád si to zahraju jako takovou ptákovinu, kde si fakt můžu zablbnout. Ale EA se patrně snažilo k vrátit ke kořenům dvojky, z nichž si vzalo všechno to špatné a naimplementovalo na to pár hezkých vychytávek, které nemají šanci utáhnout. Jestliže mě něco opravdu neskutečně otravovalo na dvojce, byli to veškeré loadingy. A hele, ve čtverce je máme zpátky. Děkuji nechci. Jako přijít ve trojce s naprosto skvělým otevřeným světem, kde ta hra pro mě dostala jinačí rozměr a pak ho zase sebrat nebyla ideální volba. Absence některých základních věcí jako auto, bazén nebo batole, to už je pěkně prosím jen třešnička na dortu. :nah:

Já zůstávám u trojky. 8-)

p. s. : Kvalitní recenze
Umbarumbar2751
    10.9.2014 08:52
Umbar

Rád si to zahraju jako takovou ptákovinu, kde si fakt můžu zablbnout. Ale EA se patrně snažilo k vrátit ke kořenům dvojky, z nichž si vzalo všechno to špatné a naimplementovalo na to pár hezkých vychytávek, které nemají šanci utáhnout. Jestliže mě něco opravdu neskutečně otravovalo na dvojce, byli to veškeré loadingy. A hele, ve čtverce je máme zpátky. Děkuji nechci. Jako přijít ve trojce s naprosto skvělým otevřeným světem, kde ta hra pro mě dostala jinačí rozměr a pak ho zase sebrat nebyla ideální volba. Absence některých základních věcí jako auto, bazén nebo batole, to už je pěkně prosím jen třešnička na dortu. :nah:

Já zůstávám u trojky. 8-)

p. s. : Kvalitní recenze

Hyriu    krom toho ze pridali multitasking a lepsi tvorbu sima tu moc novyho neni ale fanousky to zabavi btw nemoznost koupit auto nebo cokoliv podobneho zamrzi taakze pokud mate Sims 3 s dlceeeckama nema to moc smysl kupovatHyriuhyriu14245    9.9.2014 20:07 Hyriu

krom toho ze pridali multitasking a lepsi tvorbu sima tu moc novyho neni ale fanousky to zabavi btw nemoznost koupit auto nebo cokoliv podobneho zamrzi taakze pokud mate Sims 3 s dlceeeckama nema to moc smysl kupovat

Semuel   1x   No a pak že to nejde :) Pěkný článek, zajímavý, věcný. Dobrá práce :thumbup:Semuelsemuel7507    8.9.2014 11:58 Semuel

No a pak že to nejde :) Pěkný článek, zajímavý, věcný. Dobrá práce :thumbup:

Alphonse800   2x   Škoda, zrovna The Sims 4 - Vytvořit Simíka mě nadchlo, že jsem uvažoval že bych si to někdy v budoucnu pořídil, ale jestli to EA ještě více pojmulo jako dojičku na peníze tak to ať jdou někam. Stejně bych si to ale rád aspoň zkusil zahrát.Alphonse800alphonse8007485    6.9.2014 23:30 Alphonse800

Škoda, zrovna The Sims 4 - Vytvořit Simíka mě nadchlo, že jsem uvažoval že bych si to někdy v budoucnu pořídil, ale jestli to EA ještě více pojmulo jako dojičku na peníze tak to ať jdou někam. Stejně bych si to ale rád aspoň zkusil zahrát.

kojot    :Dkojotkojot14015    6.9.2014 22:30 kojot

:D

Satyr15    thainDegu: :D :thumbup:Satyr15satyr1517153    6.9.2014 20:58 Satyr15

thainDegu: :D :thumbup:

ThainDegu    Satyr15: To asi bude ten důvod, proč byl nezadaný :DThainDeguthaindegu27578    6.9.2014 19:35 ThainDegu

Satyr15: To asi bude ten důvod, proč byl nezadaný :D

Satyr15    Nezadaný mladý genius - buřt, se žlutou košilkou, a něčím co připomíná hnědé palmové listy na hlavě. To je kombinace :DSatyr15satyr1517153    6.9.2014 19:28 Satyr15

Nezadaný mladý genius - buřt, se žlutou košilkou, a něčím co připomíná hnědé palmové listy na hlavě. To je kombinace :D

kojot    ThainDegu: No uvidíme :) jak se to dál bude vyvýjet.kojotkojot14015    6.9.2014 15:54 kojot

ThainDegu: No uvidíme :) jak se to dál bude vyvýjet.

ThainDegu    kojot: Bazény vyjdou spolu se zvířátky a batolaty na vánoce :) teoretický odhad v praxi to může dopadnout jinak :DThainDeguthaindegu27578    6.9.2014 15:46 ThainDegu

kojot: Bazény vyjdou spolu se zvířátky a batolaty na vánoce :) teoretický odhad v praxi to může dopadnout jinak :DKomentář byl autorem naposledy upraven 6.9.2014 15:55

Původní verze před úpravami:kojot: Bazény vyjdou spolu se zvířátky a batolaty na vánoce :)

kojot   1x   ThainDegu: No slovo Free a EA nejde moc dohromady :D. Sice DLC byly u každého dílu ale tam byla základní hra dobře hratelná i bez nich. Jen doufám, že první DLC co vyjde nebudou bazény to by byla velká rána pod pás jak pro samotnou EA tak pro hráče. :)kojotkojot14015    6.9.2014 15:45 kojot

ThainDegu: No slovo Free a EA nejde moc dohromady :D. Sice DLC byly u každého dílu ale tam byla základní hra dobře hratelná i bez nich. Jen doufám, že první DLC co vyjde nebudou bazény to by byla velká rána pod pás jak pro samotnou EA tak pro hráče. :)

ThainDegu    kojot: Neboj v příštím DLC budou jistě takové možnosti :D Anebo možná bude EA tak hodná a dá to Free :D Ale to nwm nwm :)ThainDeguthaindegu27578    6.9.2014 15:38 ThainDegu

kojot: Neboj v příštím DLC budou jistě takové možnosti :D Anebo možná bude EA tak hodná a dá to Free :D Ale to nwm nwm :)

kojot   1x   No, i když tu vychvaluješ tvorbu postavy tak mě to nepřijde tak super jako třeba v Sims 3. Nejlepší na tvorbě postavy je to, že si můžu upravit jakékoli partie na těle, ale to je tak vše. V Sims 3 jsme mohli, míchat vlastní barvu, vkládat vlastní textury na oblečení, vlasy jsme mohli upravit podle libosti (obarvení kořínků, konečky vlasů...) , tvorba vlastních stylů. Kdo hrál tak ví co všechno jsme mohli v Sims 3. V EA jsou jen liní a neschopní lidé, kteří si na téhle hře nedali vůbec záležet. Celkově jde o posun zpět než kupředu.kojotkojot14015    6.9.2014 15:36 kojot

No, i když tu vychvaluješ tvorbu postavy tak mě to nepřijde tak super jako třeba v Sims 3. Nejlepší na tvorbě postavy je to, že si můžu upravit jakékoli partie na těle, ale to je tak vše. V Sims 3 jsme mohli, míchat vlastní barvu, vkládat vlastní textury na oblečení, vlasy jsme mohli upravit podle libosti (obarvení kořínků, konečky vlasů...) , tvorba vlastních stylů. Kdo hrál tak ví co všechno jsme mohli v Sims 3. V EA jsou jen liní a neschopní lidé, kteří si na téhle hře nedali vůbec záležet. Celkově jde o posun zpět než kupředu.

Slim50   1x   Škoda. A pojede to zase od začátku: University, Pets, Nightlife, . . :D Achjo, čekal jsem něco víc. (bláhově)Slim50slim505196    6.9.2014 14:04 Slim50

Škoda. A pojede to zase od začátku: University, Pets, Nightlife, . . :D Achjo, čekal jsem něco víc. (bláhově)

czmajkl   2x   Jediné hře od Maxisu (potažmo EA) , které jsem schopen dát šanci je Spore, teda jestli se někdy dočkáme plnohodnotného pokračování. Zatím, ale budu seedovat. ;)czmajklczmajkl12806    6.9.2014 13:48 czmajkl

Jediné hře od Maxisu (potažmo EA) , které jsem schopen dát šanci je Spore, teda jestli se někdy dočkáme plnohodnotného pokračování. Zatím, ale budu seedovat. ;)

morrelo    @ThainDegu Bezesporu jich bude spousta, napsal jsem jenom ty, na kterém jsi zrovna vzpomněl.morrelomorrelo1503    6.9.2014 11:39 morrelo

@ThainDegu Bezesporu jich bude spousta, napsal jsem jenom ty, na kterém jsi zrovna vzpomněl.

ThainDegu    Morrelo: Jednou z legend kterou také pokazili je nový Dungeon KeeperThainDeguthaindegu27578    6.9.2014 11:26 ThainDegu

Morrelo: Jednou z legend kterou také pokazili je nový Dungeon Keeper

morrelo   8x   EA se rozhodlo, že zkazí každou legendární sérii. Nedávno C&C a SimCity, teď Sims, co nás čeká dál?morrelomorrelo1503    6.9.2014 11:23 morrelo

EA se rozhodlo, že zkazí každou legendární sérii. Nedávno C&C a SimCity, teď Sims, co nás čeká dál?