Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Recenze: Alien: Isolation - Patnáct hodin v izolaci

Pátek 10.10.2014 01:47 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí

Recenze: Alien: Isolation - Patnáct hodin v izolaciPokus oživit Vetřelce se prozatím nesetkal s moc velkým úspěchem. Snaha sice byla, ale většinou byla zavalena řadou smyšlených informací a nedostatků, které fanoušci této série nemohou jen tak skousnout. Jak se povedl Alien: Isolation, je to konečně povedené dílo hodné nosit jméno legendy hororu?

Ripleyová se vrací

Příběh jako takový jde po stezce, kterou mu vyšlapala filmová předloha. Amanda Ripleyová dcera známé hrdinky zjišťuje, kde by mohla být její zmizelá matka. Vydává se tedy se svým teamem na stanici Sevastopol, kde na ní čeká Nemesis její drahé máti. Nakonec se ale situace celkem zvrhne a celá pátrací akce se stává bojem o přežití na podivné vesmírné stanici.

Neohrožuje vás totiž jen Vetřelec, ale jsou zde i jiní nepřátelé. Vyděšení lidé, kteří stejně jako vy bojují o přežití, prakticky díky strachu přišli o rozum a tím pádem střílí na vše, co se hýbe, Xenomorf se proti nim dá ale využít jako celkem účinná zbraň. Krom nich je tu ještě systém Apollo, který ovládá většinu techniky a androidů na lodi a ten se také trošku zvrhl a Amanda se mu zrovna moc nezamlouvá, takže se vám často stane, že po vás půjdou podivné postavy s vizáží Fantomase. Za předpokladu, že jejich oči budou mít bílou barvu jsou v přátelském modu, když ale jejich oči zčervenají je jasné, že už vás nechtějí jen poplácat po zádech.


Za předpokladu, že hráč prozatím měl to štěstí a nesetkal se s touto legendární sérii, má jednoduše kliku. Protože jinak ho čeká řada filmových momentů, které už viděl. Díky tomu můžete v daných místnostech předpokládat, co se přesně stane. Což je rozhodně škoda. Pro příklad bych uvedl třeba místnost se řetězy, v které byla atmosféra umocněna kapající vodou. Fanoušci filmu na sto procent ví, co se stane hned po vstupu, přeci jen si pamatují na člena posádky, který hledal svou ztracenou kocourem. Nabídne jim hlavně možnost prožít příběh jejich oblíbené hrdinky na vlastní kůži. Hra jako taková obsahuje všechny tři filmy v jednom velkém balení, takže jak neznalci, tak i fandové se mají v tomto směru na co těšit.


Atmosféra na jedničku

Základní kameny této hry, jsou strach a fascinující atmosféra. Musím říct, že se oba povedly na jedničku. Vetřelec je zde ultimátím lovcem, na kterého je prakticky vše krátké. Má sice pár slabin, ale ty lze využít jen jako určitý způsob zastrašení tohoto legendárního netvora. Slabší zbraně prakticky ignoruje a bez problému vás i přes střelbu z pistole vykuchá. Hra na schovávanou je s ním ale občas celkem komickým zážitkem, působí sice monstrózně a strašidelně, ale systém schovávání za stolem jeho AI zřejmě moc nesedl, takže si s ním můžete klidně hrát a plížit se okolo stolu a on vás jednoduše nezpozoruje. Dalším podivným okamžikem je, když za ním chodíte šlapete mu po ocasu a stále si vás nevšímá. Ale tento detail bude vyřešen během jednoho až dvou patchů.


Atmosféra ale na rozdíl od aliena nemá ani tu nejmenší chybku. Rozpadlá, víceméně opuštěná stanice působí skutečně fantastickým dojmem. Sevastopol je prostě ideálním místem, kde by se měl příběh s Xenomorfem odehrávat. Temná zákoutí, dlouhé šachty a osamělé lokace jsou perfektní. Dojem z hraní dokresluje ještě hudební doprovod, který vám dokáže rozproudit krev v žilách a navodit pocit strachu z toho, co vás v následujících sekundách čeká. V momentu kdy jsem utíkal před Vetřelcem a můj drahý jezevčík vyštěkl, jsem si málem ukápl do kalhot. Asi tak na mě působilo prostředí, v kterém jsem se nacházel.


Kde sehnat výbavu?

Ze začátku prakticky vaše postava nemá nic. Čím dále jste v příběhu, tím víc předmětů získáváte. Různé itemy na otvírání zámků, sváření a hacking. Krom toho je možné vytvářet lékárničky a granáty pomocí ingrediencí, které jsou všude rozmístěny.

Na každý z předmětů potřebujete pro jeho výrobu určitý počet daných surovin. Těch je možné nést jen daný počet. Ale výtvory, které vám dají, za jejich hledání rozhodně stojí.

Zbraní je ve hře celkem hodně. Od obyčejného hasáku až po plamenomet, který na vetřelce skutečně platí. Za předpokladu, že s jeho obsahem šetříte, vydržíte s ním prakticky až do konce hry. Na lidi celkem účinně působí všechny zbraně. Krom pistolí máte po ruce i granáty a výbušniny, ty vám pomáhají s odlákáním protivníků od místa, kudy chcete například projít.

Zábavnou složkou hry je hacking, který umocňuje pocit bezmoci a strachu. Občas je totiž nutné, aby jste dané dveře přemostili velmi rychle, jinak si vás nepřátelé pěkně vychutnají. Spojování obrázků tím pádem dokáže nabrat skutečně slušné obrátky.


Menší kritika na závěr

Prvním bodem, který mi celkem výrazně neseděl, byla menší frustrace, jenž se při průchodu hrou časem dostavila. Nemám rád naskriptované lokace, ale v momentu, kdy proti sobě mám pět androidů a vetřelec prakticky číhá v každé druhé šachtě, nebyla zrovna příjemným zážitkem. Při hororu se mám bát daného podnětu a ne přesily nepřátel, kteří si navzájem ani nejdou po krku. Alien totiž roboty v této lokaci nechává na pokoji a i za předpokladu, že jdou přímo pod ním si jich nevšímá. Škoda že save pointy jako takové jsou od sebe často celkem daleko, takže se smrt opakuje do té doby, dokud neznáte jak pohyby vašich nepřátel, tak i Xenomorfa.


Celkem zajímavým bodíkem je dozajista i to, že postava neumí skákat a ani pořádně přelézat věci. Nedisponuje ani možností si vzít předměty předtím, než jí je příběh do rukou sám vloží. Takže pistole, která leží u její oběti je prakticky zbytečná. Musí si jednoduše počkat, až si najde svou vlastní.

Čím více času ve hře jste, tím větší se z ní stává stereotyp. Jiné tituly nabízí určitý rozvoj svých dovedností. Jenže tady je možné přijít o svůj půl hodinový postup jen kvůli špatnému rozmístění save pointů protože vás vetřelec zabije přímo u něj i přesto že jste se předtím celou dobu jen plížili. Ze začátku to možná vypadá jako legrace ale po určitém čase to už není zrovna velká zábava. Jelikož jsem milovníkem Dark Souls, tak mi umírání z kterého získávám herní zkušenosti nevadí, ale tady je to prakticky bez většího postupu.


Útěk je jediná cesta

Alien: Isolation je nakonec celkem povedený titul. Dalo by se říct, že po stránce atmosféry, strachu a ztvárnění Vetřelce je to fantastický zážitek. V moment, kdy bych bral v potaz jen tyto aspekty, byla by hra skutečně perfektním dílem. Problém je, že jako celek má tento titul řadu much. Nejvýraznější je dozajista příběh spolu s částečnou frustrací, která postupem času přijde. Kdyby Xenomorf nebyl ve hře neustále a objevoval se jen v občasných intervalech, měla by hra daleko lepší nádech.

Milovníci hororových titulů, kteří se nebojí umírat, si tuto hru určitě oblíbí. Za předpokladu, že se chcete bát, tak je Alien: Isolation určen přímo pro vás.


Alien: Isolation na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 7 7/10
Alien: Isolation
» Více o hře
Líbí se mi
  • Fantastická atmosféra
  • Perfektní zvuková kulisa
  • Detailní Vetřelec
  • V prvních hodinách prvky hororu
Vadí mi
  • Zbytečně dlouhá herní doba
  • Stereotyp
  • Za předpokladu, že masového vraha potkávám každý den, už se ho nebojím(Vetřelec)
  • Celý děj je předvídatelný hra má až moc velkou oporu ve filmech
Verdikt: Alien: Isolation je skutečně zajímavým titulem. Atmosféra by se tu dala krájet. V prvních 7.5 hodinách směřoval k jasné 9. Problém byl v tom, že průchod trval ještě dalších 7.5 hodiny, takže pomalu byl ze hry cítit stereotyp a Vetřelec, kterého jsem potkával každých 30-60 s tomu moc nepřidal. Horor je to dozajista dobrý ale na 100% mohl být kratší.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Alien: Isolation na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Alien: Isolation Screenshot ze hry Alien: Isolation Screenshot ze hry Alien: Isolation Screenshot ze hry Alien: Isolation Screenshot ze hry Alien: Isolation Screenshot ze hry Alien: Isolation Screenshot ze hry Alien: Isolation Screenshot ze hry Alien: Isolation
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: Alien: Isolation - Patnáct hodin v izolaci
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
ThainDegu   1x   Také jsem popravdě o 6 uvažoval. Ale v průběhu hry jsem zažil dost pěkných hororových momentů takže nakonec padla 7 :)ThainDeguthaindegu27578    13.10.2014 16:18 ThainDegu

Také jsem popravdě o 6 uvažoval. Ale v průběhu hry jsem zažil dost pěkných hororových momentů takže nakonec padla 7 :)

Man1akCZ   1x   Dobrá recenze. :) Nevím mě osobně se Alien: Isolation vůbec nelíbí je to hodně podobný jak Outlast a někdy mě příjde že je to nudný. :( Čekal jsem od toho více ale je to jen můj názor.

Mé hodnocení: 6/10
Man1akCZman1akcz29511
    13.10.2014 16:05
Man1akCZ

Dobrá recenze. :) Nevím mě osobně se Alien: Isolation vůbec nelíbí je to hodně podobný jak Outlast a někdy mě příjde že je to nudný. :( Čekal jsem od toho více ale je to jen můj názor.

Mé hodnocení: 6/10

ThainDegu   3x   Tady se za vše dávají 9....ThainDeguthaindegu27578    12.10.2014 12:33 ThainDegu

Tady se za vše dávají 9....

Mixam   3x   Sakra tu předběhl si mě :)
Souhlasím s tebou ve všech mínusech, jediný co se ze začátku hůře předvídalo, byl samotný vetřelec. Později už chodil stále stejně. Herní doba je opravdu zbytečně protahována dovolím si uvést příklad: Dostań se na místo... je hele vetřelec bude třeba se trochu schovávat... hele potřebuješ přístupovou kartu... a jé on nejde proud dojdi ho nahodit... je hele vetřelec... počkej, snad sis nemyslel že to bude za rohem, pěkně se projdi kus zpět... je hele vetřelec... podařilo se ti to nastup do výtahu... pokračuj stále stejně podle předchozích bodů... je hele vetřelec... občas něco přidej, někdy zase uber, ale né moc. Situace se dali předvídat stejně, jako příběh. K plusům prvky hororu jsem pociťoval celou dobu, jen díky atmosféře a zvukovému propracování. Detailní Vetřelec ano, ale zdálo se mi že některé pohyby vypadali jak od hadrového panáka.
Ke zbytku recenze, proletěl jsem ji spíše narychlo, ale v podstatě z toho co jsem si přečetl mám stejný názor.
Mixammixam18382
    11.10.2014 22:22
Mixam

Sakra tu předběhl si mě :)
Souhlasím s tebou ve všech mínusech, jediný co se ze začátku hůře předvídalo, byl samotný vetřelec. Později už chodil stále stejně. Herní doba je opravdu zbytečně protahována dovolím si uvést příklad: Dostań se na místo... je hele vetřelec bude třeba se trochu schovávat... hele potřebuješ přístupovou kartu... a jé on nejde proud dojdi ho nahodit... je hele vetřelec... počkej, snad sis nemyslel že to bude za rohem, pěkně se projdi kus zpět... je hele vetřelec... podařilo se ti to nastup do výtahu... pokračuj stále stejně podle předchozích bodů... je hele vetřelec... občas něco přidej, někdy zase uber, ale né moc. Situace se dali předvídat stejně, jako příběh. K plusům prvky hororu jsem pociťoval celou dobu, jen díky atmosféře a zvukovému propracování. Detailní Vetřelec ano, ale zdálo se mi že některé pohyby vypadali jak od hadrového panáka.
Ke zbytku recenze, proletěl jsem ji spíše narychlo, ale v podstatě z toho co jsem si přečetl mám stejný názor.