Uživatel nepřihlášen
Myšlenky a recenze Thaina Degu
RSS kanál blogu
Píše: ThainDegu - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Myšlenky a recenze Thaina Degu

Recenze: Legend of Grimrock 2 - Návrat legendy, anebo propadák?

Sobota 18.10.2014 21:43 - Autor: ThainDegu
To se mi líbí

Recenze: Legend of Grimrock 2 - Návrat legendy, anebo propadák?Když jsem poprvé hrál Legend of Grimrock, byl jsem nadšený. Stýskalo se mi po starých zasmrádlých dungeonech, kde smrt čekala snad na každém kroku. Když jsem zjistil, že se chystá další díl této legendy, nemohl jsem se dočkat. A jak to nakonec dopadlo?

Z temnoty na světlo

Znovu začínáte s čtyřmi odsouzenci. Tentokrát ale loď, jenž vás převáží, ztroskotá a vám nezbývá nic jiného, než se o sebe postarat na ostrově, který obývá podivný čaroděj. Cestou objevíte podivný hrad, v kterém je potřeba nashromáždit čtyři esence elementů. A tím začíná vaše cesta za svobodou a únikem z tohoto podivného ostrova.


Zprvu jsem měl skutečně obavy z toho, jak se vývojáři vypořádají z otevřeným světem. Přeci jen Legend of Grimrock mi zapadal jen pod známou horu. V určitém směru jsem si rozsáhlé prostory, jenž by se nacházeli na světle božím, nedokázal pořádně představit. Nakonec se ale tento přechod z temnot povedl na sto procent. Za předpokladu, že se ohlédnu o půl roku zpět na nový díl série Might & Magic, který mě moc nepotěšil, musím říct, že od tohoto titulu je to naprostý opak. Jsem nadšen. Lokace působí zajímavě, až na občas extrémní dropy fps mají stále co nabídnout.

Střídání temných dungeonů s lesy, jenž mi do určité míry připomněly legendární české RPG Brány Skeldalu, působí skutečně dobrým dojmem. Možná díky tomu hráč nepropadne stereotypu, který byl mírně cítit v minulém dílu, který se odehrával čistě jen v podzemních uličkách.


Minotaur farmářem

Vaše parta se dočkala znatelných změn. Již nemáte na výběr jen ze tří povolání a čtyř ras. Mezi volitelné frakce přibyly ratlingové, kteří se nápadně podobají krysám a jako speciální dovednost dostali mutaci. Povolání se ale rozšířila na osm. Což je oproti prvnímu dílu, v kterém jste měli skutečně jen základní RPG výběr, celkem velký pokrok. Nejzajímavější volbou je rozhodně farmář, který získává zkušenosti ze snědeného jídla. Nevýhoda je, že na prvním levelu nedostane ani jeden zkušenostní bod. Později ale pravděpodobně může nabírat úrovně rychleji než ostatní v partě.


Postavy už nejsou tolik svázané s volbou povolání. Ano, na začátku si sice navolíte primární cíl, kterým by se vaše postava měla ubírat, ale schopnosti jako takové jí navolíte až v průběhu hraní. Díky tomu můžete tvořit různé kombinace dovedností. Dohromady si můžete vybrat až ze šestnácti skillů, do kterých můžete investovat své zkušenostní body. Krom toho si máte možnost navolit dva specifické rysy. Většina ras je má podobné, až na jednu či dvě výjimečné aspekty. Například minotauři mají perk lovec hlav, díky němu získávají za každou lebku plus jedna k síle. Lidé zase oplývají rychlejším získáváním zkušeností. Každá rasa má prostě něco.

Najít vchod, příjde vhod

Po pěti minutách bušení do skály, která na mé nárazy odpovídala, jsem se rozhodl, že to asi nemá cenu a šel jsem se znovu podívat po spouštěcím mechanizmu. Samozřejmě jsem ho po pár sekundách našel. Hra jako taková nabízí desítky tajemných zákoutí, která skrývají legendární artefakty. Otevřeným světem se do hry přidal i sladký bonbonek v podobě lovu pokladů.  Většinou najdete útržek papíru, na kterém stojí, že postava měla věcí až nad hlavu a tak část zakopala do truhly či vaku někde uprostřed lesa či pláže. Za předpokladu, že se vám podaří uschované cenosti najít, odměna vždy stojí za to. Máte dokonce možnost najít místo, kde dopadl meteor, z kterého ukováte legendární meteoritické kladivo, které dokáže nepřátelům vytřít zrak.


Legend of Grimrock však neobsahuje jen příjemná překvapení a poklady. Na vaší cestě čekají totiž i pasti a jiná smrtící zařízení. Občas stačí jeden špatný krok a smrt si vás v mžiku najde, proto je nutné našlapovat skutečně obezřetně. Propadla či nášlapné pasti mohou číhat kdekoliv. Někdy se vám může stát, že když seberete tajemný artefakt z podstavce, spadnete do hlubin dungeonu, kde na vás už čekají hordy nepřátelských stvůr, jenž vám také dokážou pořádně zatopit.

Nebyl by to Grimrock, kdyby neobsahoval řadu hodně povedených hádanek. Ty jsou ve hře skutečně povedeným aspektem. Občas se vaše mozkové závity pořádně zavaří při řešení jednotlivých hlavolamů, které jsou občas celkem zákeřné. Některé z nich mají skutečně zajímavé řešení, takže se máte na co těšit.


Drak nebo rak?

Paleta nepřátel se od minulého dílu značně rozšířila. Ostrov jako takový totiž obsahuje třicet nových druhů protivníků, kterým budete při své cestě čelit. Krom toho, že se rozrostl jejich počet, vylepšil se i způsob útoku spolu s inteligencí. Již do sebe nenechají jen tak bouchat, ale aktivně reagují na podněty, které jim dáte. Většinou se nad svým tahem pár sekund zamyslí. Což je určitě dobře. Protože už hra není tak jednoduchá a z netvora již není otloukací panák, který čeká na závěrečný smrtící úder. A na co ve hře narazíme? Na želvy, krysy, medúzy a mnoho dalšího, ve výsledku se setkáme s 42 typy, což je úctyhodný počet. Jedním z nejzajímavějších nepřátel je dozajista malý obyvatel Irska.

Do hry přibyli dokonce i bossové. Musím říct, že každý z nich je skutečnou výzvou. Oproti obyčejným obludám mají výrazně víc hp, dmg a jsou hlavně odolnější proti vašim útokům. Některé z nich je sice snadné porazit, ale většina z nich pro vás budou celkem slušným oříškem.


Příjde vám to i přesto lehké?

Za předpokladu, že vám hra přijde moc lehká, je možné si jí pořádně okořenit. Jestliže si chcete užít skutečně hardcore oldschool RPG, můžete na začátku nastavit Ironmana, Old School Mode a Single Use Crystals. Každá z voleb hru stíží o jeden stupínek. První hráči vezme možnost ukládání, druhá automatickou mapu a třetí přidá krystali jen na jedno použití. Díky tomu se obtížnost zařadí na pekelnou obtížnost jen s občasnou příležitostí na uložení.

Rozhodně je to pro hráče velká výzva, která vyžaduje trpělivost, ale na oplátku vám dá perfektní zážitek a fascinující atmosféru temných dungeonů.


Mohlo to dopadnout lépe?

Rozhodně nemohlo. Hra je naprosto perfektní. Vzala si všechny aspekty z předchozího dílu a ještě je obohatila o hodně detailů. Což považují za výborný krok. Až na optimalizaci, díky které padalo fps občas i pod konzolový lock, jsem si nový Legend of Grimrock 2 vychutnal skutečně od začátku do konce. Podle mého vývojáři nasadili novou laťku tahovým RPG.

Musím říct, že nový Legend of Grimrock 2 je jeden z nejlepších titulů, které jsem tento rok měl možnost hrát a bylo toho skutečně hodně. Celkový průchod hrou trvá asi okolo třiceti hodin a popravdě jsem se ani na sekundu nenudil, pocítil jsem totiž dotek nostalgie a vzpomínky mi zalétly jak k předchozímu dílu, tak i k sérii Might & Magic. Mohu tedy hru všem, kteří holdují tomuto žánru, vřele doporučit.


Legend of Grimrock 2 na PC Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Legend of Grimrock 2
» Více o hře
Líbí se mi
  • Návrat legendy
  • Perfektní otevřený svět
  • Dungeony
  • Příběh
  • Soubojový systém
  • Lepší AI nepřátel
  • Herní doba 35 h
Vadí mi
  • Optimalizace byla příšerná
Verdikt: Musím říct, že nový Legend of Grimrock 2 je jeden z nejlepších titulů, které jsem tento rok měl možnost hrát a bylo toho skutečně hodně. Celkový průchod hrou trvá asi okolo třiceti hodin a popravdě jsem se ani na sekundu nenudil, pocítil jsem totiž dotek nostalgie a vzpomínky mi zalétly jak k předchozímu dílu, tak i k sérii Might & Magic. Mohu tedy hru všem, kteří holdují tomuto žánru, vřele doporučit.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Legend of Grimrock 2 na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2 Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2 Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2 Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2 Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2 Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2 Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2 Screenshot ze hry Legend of Grimrock 2
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Recenze: Legend of Grimrock 2 - Návrat legendy, anebo propadák?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
ThainDegu    Saix: Si dej první jedničku ta bývá celkem často ve slevách či v Bundle. A pak uvidíš. Dvojka se od toho výrazně liší jen open worldem.ThainDeguthaindegu27578    19.10.2014 16:09 ThainDegu

Saix: Si dej první jedničku ta bývá celkem často ve slevách či v Bundle. A pak uvidíš. Dvojka se od toho výrazně liší jen open worldem.

Saix    Když jsem ji tenhle týden objevil, na pohled mě hodně zlákala. Jenže mám strach z gameplaye. Tady hraje velkou roli nostalgie, jenže já tyhle dungeony a vlastně ani tahovky nikdy nehrál, takže k nim nemám žádnej vztah a nerad bych to koupil a po dvou hodinách zahodil. Složitý rozhodování. Ale možná už jsem k těmhle hrám dospěl :D Poslední dobou střídám Hearthstone a FTL.Saixsaix1    19.10.2014 16:08 Saix

Když jsem ji tenhle týden objevil, na pohled mě hodně zlákala. Jenže mám strach z gameplaye. Tady hraje velkou roli nostalgie, jenže já tyhle dungeony a vlastně ani tahovky nikdy nehrál, takže k nim nemám žádnej vztah a nerad bych to koupil a po dvou hodinách zahodil. Složitý rozhodování. Ale možná už jsem k těmhle hrám dospěl :D Poslední dobou střídám Hearthstone a FTL.

ThainDegu    Moppy: Proč ne :D Je to fajne. Jen kouzla mají více logické kombinace :)ThainDeguthaindegu27578    19.10.2014 15:34 ThainDegu

Moppy: Proč ne :D Je to fajne. Jen kouzla mají více logické kombinace :)

Moppy    Olé. Mám do toho jít? :DMoppymoppy9018    19.10.2014 14:53 Moppy

Olé. Mám do toho jít? :D

sonic    Super, taky se na ní těším. Jen si ale počkám na nějakou slevu a na Linuxovou verzi - minule jsem si to koupil 2 dny před tím, než znenadání jako překvapení uvedli Mac a Linux verze : -/sonicsonic12978    18.10.2014 23:20 sonic

Super, taky se na ní těším. Jen si ale počkám na nějakou slevu a na Linuxovou verzi - minule jsem si to koupil 2 dny před tím, než znenadání jako překvapení uvedli Mac a Linux verze : -/